Автор: Marija

Живот

Поради оваа грешка, јагодите нѝ уништуваат еден дел од телото

Јагодите се богати со антиоксиданси и се многу важни за здравјето на срцето. Тие содржат витамин Ц, калиум, влакна и мал број на калории. Меѓутоа, нивната прекумерна консумација може да […]

Кулинарство

Бразилски десерт без печење: Чоколадна торта со редени бисквити

Pavê е бразилски десерт кој најчесто претставува слоеви од фил и бисквити, а оваа чоколадна торта е токму таква. Оваа чоколадна торта редена со бисквити ќе ви стане омилен десерт […]

Мода

3 парчиња облека кои жените треба да ги купуваат во поголем број отколку што носат

Опуштеноста и удобноста која се крие зад широките парчиња облека е нешто непроценливо, а во последниве години прерасна во главен тренд за секоја сезона. За дневните и вечерни изданија вреди […]

Мода

Лежерни, викенд модни комбинации со бели фармерки

Сезоната на бели фармерки може да ја прогласиме за отворена! Додека во зима се трудиме малку да ги подзаборавиме белите фармерки, доаѓањето на сонцето и нешто повисоките температури ни даваат […]

Живот

Како невработеноста влијае врз нашето здравје?

Невработеноста не е ограничена само на финансиите, оваа состојба, исто така, влијае на менталното и физичкото здравје на луѓето. Недостатокот на самодоверба, ниска самодоверба и депресија се меѓу најважните психолошки […]

Нега и убавина

Заболувања коишто може да ги спречите доколку внимателно ги погледнете вашите чевли

Погрешниот избор на чевли може да предизвика многу заболувања од коишто не страдаат само вашите стапала, туку и вашата глава и срце. За да ги препознаете можните здравствени проблеми пред […]

Мода

Пролетна модна приказна – Сако и панталони во пастелни тонови

Доколку сте обожавател на посмирени и удобни модни комбинации, тогаш овој тренд е скроен за вас. Комплет од сако и панталони во нежни, пастелни тонови е последната модна опсесија која […]

Занимливости

Најважните работи што треба да ги понесете на вашите патувања

Секое патување е посебнa приказна за себе. Доживување, кое останува врежано во нашата свест со години и години. Секоја нова авантура е пропратена со пакување на ранецот или куферот. Во […]

Живот

Како влијае морето на нашиот мозок?

Морето е здраво, гледано од која било гледна точка. Всушност, кога луѓето ги набљудуваат бесконечните простори во нашата перцепција и емоционална состојба се случуваат промени. Промените се зголемуваат кога овој […]

Занимливости

Диета за невести – 6-дневно мени со кое ќе бидете во форма до свадба

Идните невести на кои им се ближи свадбата веројатно веќе паничат за изгледот и сакаат да симнат уште некој килограм. Нормално, секоја жена сака да изгледа совршено како невеста, па […]