Автор: Marija

Вести

Министерство за здравство се огласи по автобуската несреќа

Министерство за здравство според информациите добиени од Министерството за надворешни работи информира дека во сообраќајката несреќа која утрово се случи на патот Блаце – Белољин во Република Србија, во кој […]

Занимливости

Над 24 милиони прегледи за само еден ден: Ова видео е оценето како “глупаво“, а сите го гледаат

Јутјуб уште еднаш традиционално го објавил својот “преглед на годината“ во кој се наоѓаат инфлуенсери, најголемите трендови итн. Иако видеото е објавено вчера веќе има собрано над 24 милиони прегледи, […]

Регион

Децата кои скокнаа од балкон при земјотресот Рама ги запозна со Роналдо и Буфон

Aлбанскиот премиер, Еди Рама ги изненади двете деца, Аурелин и Алејсон, кои во страотниот земјотрес од 6,4 степени по Рихтер што ја погоди Албанија, за да се спасат, скокнале од […]

Вести

Денеска е Света великомаченица Екатерина: Ја сонувала Божјата мајка и станала христијанка

Денеска ја славиме Св. Великомаченица Катерина, а именден празнуваат: Катерина, Ката, Катица… Житието раскажува дека светата великомаченица Катерина потекнува од царско семејство од градот Александрија. Живеела кон крајот на третиот […]

Регион

Еве колку траеше: Се појави снимка од разорниот земјотрес во Албанија

Во видеото кое е објавено на Фејсбук, е снимен буквално целиот земјотрес кој на 26 ноември го погоди Драч. Земјотресот беше со јачина од 6.4 степени според Рихтеровата скала, од […]

Вести

Викенд временска прогноза: Следува раст на максималните температури

Температурите на воздухот, особено оние максималните ќе бележат тенденција на позначителен пораст. Истите денес ќе се искачуваат во интервалот од 6 до 13 степени додека утре ќе бидат уште повисоки […]

Живот

Во овие ситуации лимонот станува опасен по здравјето!

Повеќето луѓе сметаат дека лимоните се феноменални за здравјето, кожата и косата. Сепак, дури и оваа исклучително корисна состојка може да биде придружена со несакани ефекти! Во овие ситуации лимонот […]

Живот

Не се препуштајте на своите стравови: Запомнете ги овие мисли, можат многу да ви помогнат

Пауло Коелјо е популарниот автор кого различни генерации го обожаваат. Неговите книги се полни со различни мудрости за животот. Прочитајте ги овие мисли кои можат да ви го сменат животот. […]

Вести

Временска прогноза за цел декември: За Нова година ќе имаме сонце наместо снег

Времето деновиве сончево, но многу студено, а следните денови се најавува и дожд. Ова е временската прогноза за цел месец декември, според Accuweather. Следува пад на температурите, пресврти со времето, […]

Занимливости

Совет кој деновиве многу ќе ви помогне: Како да ја одмрзнете шофершајбната за помалку од една минута?

Една од најлошите работи во студените месеци е чекањето да се одмрзне шофершајбната. Ако ја вклучите вентилацијата на одмрзнување, тоа може да потрае некое време и исто така да потрошите […]

Живот

Истражување во САД: Фарбите за коса го зголемуваат ризикот од рак на дојка

Колку е почеста употребата на трајни бои за коса, тоа значи деја е поголем ризикот од развој на рак на дојка, посочува научен труд објавен во списанието „Интернешнл журнал оф […]