Автор: Marija

Живот

Работа за сите љубители на авокадо, плаќаат за да го јадете

Љубителите на авокадо можат да се пријават за работа од соништата. Истражувачи во Америка сакаат да откријат дали авокадото може да влијае на губење на килограмите па бараат волонтери кои […]

Вести

Учениците се враќаат во клупи од денеска во клупи без мобилни телефони- еве за кои ученици важи

Француските ученици од денеска се враќаат во училишни клупи без мобилни телефони, откако владата пред еден месец усвои Закон за забрана за користење на мобилни телефони во сите основни училишта. […]

Живот

Му се одмазди на поранешниот љубовник на денот на неговата венчавка

Мајра Ангел, келнерка од Лас Вегас ги шокирала сватовите на својот поранешен љубовник, Кори Перлсон, затоа што пред венчавката направила лажен профил на Инстаграм под името „Летна афера“. А таму […]

Живот

Загадувањето на воздухот штетно за интелегенцијата

Според студија од истражување спроведено во Кина, загадувањето на воздухот има штетно влијание врз интелегенцијата.Загаденоста на воздухот најмногу влијае врз постарите мажи. Постојаното исложување на загаден воздух може да биде […]

Живот

Како да заспиете за помалку од две минути?

За оние кои страдаат од несоница, Американската армија открива свои специјални методи како да заспиете за помалку од две минути по легнувањето. Тие вклучуваат посебни техники на дишење, опуштање на […]

Живот

Зошто на жените им треба повеќе сон отколку на мажите?

Постојано слушаме и читаме дека треба да спиеме најмалку осум часови дневно за да функционираме целосно и да бидеме оптимално продуктивни. Сепак, центарот за истражување на спиењето на Универзитетот во […]

Живот

Никако не консумирајте кафе и цигари на празен стомак

Многумина не можат да го започнат денот без утринско кафе и цигари, не размислувајќи колку е опасно за нивното здравје. Бројни студии покажуваат дека црно кафе има многу придобивки за […]

Вести

Да не се внесува храна од Бугарија, фармерите да не ги пуштаат свињите на паша

Македонските граѓани кои патуваат во Бугарија, при враќање во земјава, во личниот багаж да не носат храна од животинско потекло зашто ќе им биде одземена на граничните премини, соопшти Агенцијата […]

Живот

Крокодилот на Lacoste исчезна?

Крокодилот кој долги години наназад бешезаштитно лого на познатиот бренд Lacoste овојпат, им го препушти своето место на други животни, од загрозен вид. Благодарение на соработката на брендот и Меѓународната […]

Сцена

Наташа Беквалац ја откри причината за своето драстично слабеење

Поп-пејачката Наташа Беквалац по скандалот со својот се’ уште законски сопруг Лука Лазукиќ ретко се појавува во медиумите, но сепак во интервјуто за емисијата „Ексклузив“ откри како се чувствува во […]