Автор: Marija

Живот

Во време на строги пости, мрсното се продава како посно

Внимавајте, бидејќи во време на строги пости, мрсното се продава како посно. Во маркетите се продаваат „посни“ производи што содржат казеин и сурутка во прав, а потрошувачите не знаат дека […]

Технологија

Самсунг е на врвот на листата на телефони со проблеми и грешки

Моделите на телефони од брендот Самсунг најчесто прикажуваат проблеми и грешки во својата работа помеѓу телефоните они кои користат Андроид оперативен. Ова го покажал извештајот за проблеми и сигурности на […]

Сцена

Свршеницата на Вељко Ражнатовиќ се огласи по неговата повреда

Синот на Светлана Цеца Ражнатовиќ, Вељко Ражнатовиќ се повредил, а сега се огласи неговата свршеница. Како што пренесуваат српските медиуми, Вељко ги повредил ребрата поради што го откажал учеството на […]

Останати спортови

Синот на Шумахер ќе вози во Формула 2 во 2019 година

Синот на легендата и седумкратниот шампион во Формула 1, Михаел Шумахер, Мик Шумахер следната сезона ќе вози во Формула 2, продолжувајќи го партнерството со тимот „Према“. Деветнаесетгодишниот Мик оствари осум […]

Вести

Вечно име Матеј, Мате, Матеја

Кога фарисеите му приговарале на Исус дека се дружи со грешници, мислејќи на цариникот Матеј, тој им одговарал: „Здравите немаат нужда од лекар, туку болните“. Именден празнуваат: Матеј, Мате, Матеја… […]

Вести

2018 четврта најтопла година

Тековнава 2018 е четвртата најтопла година од почетокот на мерењата на температурите кон средината на 19-от век, соопшти денеска Светската метеоролошка организација (ВМО). Агенцијата на ОН посочува дека во последниве […]

Вести

Глобалното затоплување ќе ги зголеми болестите и смртноста

Климатските промени го зголемуваат ризикот од заболувања на срцето и бубрезите, болестите од топлински стрес и други смртоносни болести поврзани со горештините, се наведува во анализата на британското медицинско списание […]

Мода

Кадифеното сако е вистински хит оваа есен

Веќе знаете дека кадифето е еден од омилените зимски материјали, па така сите парчиња изработени од истиот се добредојдени. Без разлика дали ќе одберете целосен женски костим, здолниште, фустан или […]

Балкан

Грците продаваат остров кој е вистинска туристичка дестинација: Прекрасните заливи со кристално чиста вода можат да бидат само ваши, доколку ја платите оваа цена

Островот Келифос, познат и како Островот на желките е еднa од главните туристички атракции којa се наоѓа во близина на Неа Мармарас во Грција, а истата се продава за неверојатни […]

Вести

Mеркел ја доби својата божиќна елка

Германската канцеларка Ангела Меркел ја доби својата овогодишна божиќна елха, јави ДПА. Дрвото високо 11 метри беше донесено во Берлин од соседната покраина Бранденбург и вчера е поставено пред Кабинетот […]