GOOGLE И FACEBOOK ЗА СВОИТЕ ВРАБОТЕНИ ВО САД – сите што ќе работат во канцеларија мора да бидат вакцинирани

Loading...

Твитер ги затвора канцелариите што неодамна ги отвори во САД, откако ситуацијата со корона се смири, додека другите големи технолошки компании воведуваат задолжителни вакцинации за вработените кои доаѓаат во канцеларија, поради ширењето на вирусот делта, што го зголеми бројот на новозаразени, пишува Ројтерс.
Гугл и Фејсбук во средата соопштија дека сите нивни американски вработени ќе треба да бидат вакцинирани за да работат во канцеларија. Google планира да ја прошири задолжителната вакцинација и во други региони во наредните месеци.
Исто така, Google во средата објави дека ќе ја продолжи работата од дома до своите вработени до 18 октомври поради сегашниот зголемен број на новозаразени соеви на делта.
И стриминг гигантот Нетфликс воведе задолжителни вакцини за актерската екипа и екипата за камера во сите негови американски продукции, додека Епл планира повторно да воведе задолжителна маска за носење во сите нејзини продажни места во САД, и за клиентите и за персоналот, дури и ако се вакцинирани.
Епл и Нетфликс одбија да ја коментираат одлуката.

loading...
Loading...