Книготека

Книготека Култура

Автобиографијата на принцот Хари – „Резерва“ сега и на македонски јазик

Автобиографијата на принцот Хари, „Резерва“ излезе од печат на македонски јазик, во издание на „Арс Либрис“, дел од „Арс Ламина – публикации“. Како што соопштија од издавачката куќа, во книгата, […]

Книготека

Нова книга од Веронези на македонски јазик

Денеска од печат излезе преводот на најдобриот италијански роман во 2020 година, како 206 издание во едицијата „ПРОаЗА“. По издавањето на исто така романот- лауреат „Тивок хаос“ во 2016 година, […]

Книготека

Агенција за книга за претставување и афирмација на македонската литература во светот

Темата за формирање т.н. Агенција или Биро за книга, институции какви што постојат во државите од соседството, веќе подолго време беше предмет на интереси и коментари во јавноста, но и […]

Книготека

Од печат ќе излезе книгата „Моите ноќни возови“, утре промоција

утре (среда, 01 декември), во издание на ИЛИ-ИЛИ, од печат ќе излезе книгата „Моите ноќни возови“ од реномираниот француски писател Ерик Фај. Преводот од француски на македонски јазик е на […]

Книготека

Излезе од печат „Кога светлината згаснува“ на Ојген Руге

Излезе од печат новата книга во едицијата „ПРОаЗА“, романот „Кога светлината згаснува“ на Ојген Руге, за кој во 2011 год. ја доби најпрестижната германска награда „Книга на годината“ (Deutscher Buchpreis). […]

Книготека

Дали знаете кои биле оригиналните наслови на најпознатите класици?

Можеби не треба да ја судите книгата по корицата, но дефинитивно треба да обрнете внимание на насловот. Од насловот зависи дали некоја книга ќе ве привлече или не. Можеби ќе […]

Книготека Култура

32-ри Саем на книга од 8 до 14 септември ќе се одржи на отворено

Саемот на книгата ќе се одржи и годинава, но во согласност со протоколите за заштита од ковид-19, соопштија организаторите. Тој ќе трае од 8 до 14 септември и ќе се организира на отворено кај […]