Книготека

Книготека

Брз чизкејк во чаша

Чизкејкот, за многумина е омилениот летен десерт со лесна и вкусна текстура.Денеска, Ви претставуваме лесен за припремање, но подеднакво вкусен рецепт за чизкејк, за кој не Ви се потребни ни […]

Книготека

По 16 години пауза – промоција на нова збирка од Лидија Давидовска

Издавачката куќа „Антолог“ од Скопје со големо задоволство ја најавува промоцијата на најновата поетска збирка на Лидија Давидовска, Духовна архива, објавена цели 16 години по објавувањето на нејзината последна поетска […]

Книготека

Поетска средба со штипскиот писател Благој Самоников

Во оваа пригода ќе биде одбележана и 93-годишнината од раѓањето на големиот македонски поет, Ацо Шопов.Во мултимедијалниот културен центар „Матица ексклузив“ од Скопје во вторник во 12 часот, Центарот за […]

Книготека

Промоција на третото издание на збирката „Метрички карван“

На 23 декември (петок) во 19:30 часот во хотел „Аполонија“ во Гевгелија ќе се оддржи промоција на третото издание на „Метрички карван“, заедничка поетска збирка на вкупно 21 поет од […]

Книготека

Промоција на „Сиво сјаат вселените“ од Стефан Марковски

На 22 декември (четврток) во 19 часот во реновираниот простор на сутеренот на Домот на градежниците ќе се оддржи промоцијата на четвртата поетска збирка на Стефан Марковски – Сиво сјаат […]

Книготека

Доаѓаат Моналди и Сорти, автори на една од најконтроверзните италијански книги

Издавачката куќа „Антолог“ од Скопје со големо задоволство го најавува гостувањето на италијанските писатели Рита Моналди и Франческо Сорти. В петок, 25 ноември 2016 година, со почеток во 20 часот, […]

Книготека

Промоција на книгата „Мијачко станбено градителство-потекло, развој и дострели“ од Меланија Шерденковска

Во мултимедијалниот културен центар „Матица екслкузив“ од Скопје, на 23 ноември (среда) во 19 часот ќе се оджи промоција на монографијата „Мијачко станбено градителство – потекло,развој и дострели од д-р […]

Книготека

Поезија од Јовица Тасевски-Етернијан објавена во познатото списание за светска литература „Сентинел“

Поезија од Јовица Тасевски-Етернијан е објавена во познатото списание за светска литература „Сентинел“ од Лондон. „Сентинел“ се издава во печатена форма и на интернет. Излегува четири пати годишно, а освен поезија […]

Книготека

ИСЛАМСКАТА ИДНИНА НА ЕВРОПА – нова книга на кандидатот за пратеник ФЕРИД МУХИЌ. Стои ли Заев зад овие идеи?

Некои книги заслужуваат да бидат преведени на сите јазици на светот. Други, пак, не смееле никогаш да бидат напишани. Земајќи го во предвид наведеното, Институтот за истражување, образование и меѓукултурен […]

Книготека

Промоција на две контроверзни биографии од Агата Тушињска и книжевна трибина

Организацискиот тим на Фестивалот на европската книжевност „BookStar“ со големо задоволство го најавува гостувањето на полската писателка Агата Тушињска.Утре, 2 ноември 2016 година, со почеток во 20 часот, во Јавна […]

Книготека

Објавена нова поетска книга од Стефан Марковски

Во едицијата „Ѓерѓеф“ на издавачката куќа „Македонска Реч“ од Скопје, деновиве од печат излезе новата поетска збирка In Nomine со 40-тина песни од Стефан Марковски.Во рецензијата кон оваа трета стихозбирка […]