Кулинарство

Кулинарство

Мексиканска мусака

Овој рецепт многу дноставно се подготвува, а мешавината на зачини, зеленчук и месо е неодолив. Состојки: 3 готови тортиљи, 300г домати, 400г телешко месо, 100г тиквица, 2 помали главици кромид, […]

Кулинарство

Ролат од тиквички и модар домат

Модриот домат има висока биолошка и здраствена вредност. Резултатите од многу истражувања потврдуваат дека биохемиските состојки што се наоѓаат во овој зеленчук може да го намалат холестеролот во крвта.Модриот домат, […]

Кулинарство

Crema Catalana

Направете го сами овој традиционален каталонски крем кој претставува верзија на познатиот француски десерт  “crème brulée“. Состојки:   2 јајца 6  жолчки 1 л млеко 100 гр шеќер 100 гр […]