Кулинарство

Кулинарство

Подобар и од мајонез: Кремаст сос кој можете да го подготвите за 60 секунди

Готвачот Мари-Антоан Карем кој живеел во 19-тиот век, донел кулинарски „закон“ за четири сосови кои ќе претставуваат основа на сите други сосови. Станува збор за сосовите бешамел, велуте и еспањол, […]

Кулинарство Сцена

Принцот Чарлс на социјалните мрежи го откри својот омилен појадок – печени јајца со спанаќ и британско сирење

Принцот Чарлс на социјалните мрежи го откри својот омилен појадок – печени јајца со спанаќ и британско сирење. Принцот својот омилен рецепт го сподели по повод интернет-фестивалот посветен на британското […]

Кулинарство

Проја со моркови

Состојки 2 јајца една и пол чаша пченкарно брашно половина чаша обично бело брашно една и пол чаша јогурт една чаша обарен спанаќ половина чаша рендани моркови една лажица прашок […]