Кулинарство

Кулинарство

Најголемата грешка која ја правите подготвувајќи сос од домати

Италијанските готвачи никогаш сосот не го приготвуваат на начинот на кој нам ни одзема и време и нерви. Маринара Речиси сите, или барем поголемиот дел, сосевите ги потготвуваме на тотално […]

Кулинарство

Ви здосади обично пире од компири? Имаме божествен рецепт за потполно нова димензија на овој омилен прилог

Традиционален гарнир на ирскиот colcannon, познатата готвачка Нигела Лосон малку го рафинираше на свој начин, а резултатот е, како што се очекуваше, божествен. Колканон е всушност пире со кељ и […]

Кулинарство

Десерт од карамела и чоколадо кој ќе ве воодушеви

Овој рецепт е моментално многу популарен на интернет, што не е ни чудно бидејќи ќе ви се отвори апетит само кога ќе ги прочитате состојките. Познат како „милионерски колач“, десертот […]

Кулинарство

Манастирски компир од рерна: Ручек кој нема да ве чини повеќе од 100 денари

Додајте ја само омилената салата и имате комплетен посен ручек. Овој рецепт потекнува од грчките православни манастири и е идеален како главно јадење за време на постите. Потребни состојки: • […]

Кулинарство

Палачинките на Лав Толстој

Славниот руски писател се гостел со палачинки кои неговата сопруга ги подготвувала по специјален рецепт. Творецот на безвременските класици како што се „Ана Каренина“ и „Војна и мир“, Лав Николаевич […]

Кулинарство

ТРАДИЦИОНАЛНА ШПАНСКА ТОРТИЉА: Најефтиниот ручек кој љубителите на компир ќе го ОБОЖУВААТ!

Ако не сте сигурни што би можеле да подготвите за ручек, пробајте тортилја од компир, заситно и брзо јадење со состојки што сите ги имаме во кујната. Состојки: 4 средни […]