Кулинарство

Кулинарство

Салата Шансон

Потребни состојки: 4 моркови 1 кисела јаболка 3 лажици течна павлака Mалку шеќер 1 лажиче оцет 1 лажица магдонос сол Начин на приготвување: Излупете и исечете ги јаболката и морковите […]

Кулинарство

Мексиканска мусака

Овој рецепт многу дноставно се подготвува, а мешавината на зачини, зеленчук и месо е неодолив. Состојки: 3 готови тортиљи, 300г домати, 400г телешко месо, 100г тиквица, 2 помали главици кромид, […]

Кулинарство

Ролат од тиквички и модар домат

Модриот домат има висока биолошка и здраствена вредност. Резултатите од многу истражувања потврдуваат дека биохемиските состојки што се наоѓаат во овој зеленчук може да го намалат холестеролот во крвта.Модриот домат, […]