Магазин

Кулинарство

Сакате чипс, но знаете колку е штетен: Четири превкусни алтернативи за омилените грицки

Чипсовите и повеќето солени гицки се многу вкусни, но и многу калорични и штетни за нашето тело. Ви претставуваме четири алтернативи на чипсот, кои освен што се одлична замена на […]

Живот

Дома, на работа или во маркет? Експертите откриваат каде најлесно можете да се заразите со коронавирус

Повеќето држави ширум светот почнаа со попуштањето на строгите мерки за заштита од новиот коронавирус ковид-19, но експертите за здравје советуваат дека и понатаму треба да бидеме внимателни, за да […]

Здравје

Сварете чај од петелките на црешите и пијте го секој ден: Еве што ќе ви се случи!

Спас за проблемите со мочниот меур и бубрезите Омиленото мајско овошје – црешата, ја започна својата сезона и веќе уживаме во првите сочни плодови. Сепак, сите ги фрламе неговите петелки, […]

Живот

Научниците веруваат дека канабисот може да помогне во спречување и лекување на коронавирусот

Тим канадски научници веруваат дека канабисот може да помогне во превенција и потоа лекување на коронавирус. Тие се фокусираа на одредени активни супстанции во канабисот кои можат да ја зајакнат […]

Здравје

Во сок од јаболко додала само еден зачин – за 2 месеци се преполовила

Поголемиот дел од луѓето кои што го пробале овој сок биле задоволни од резултатите, но една жена одлучила јавно да го открие искуството и точниот рецепт кој што го користела, […]

Избор на уредникот

Меморандум за соработка помеѓу мпс и асоцијацијата за корпоративна безбедност, владеење на право и човекови права

Претседателот на Македонски полициски синдикат – Скопје Марјан Кицев и претседателот на Асоцијација за корпоративна безбедност, владеење на право и човекови права „Менаџер за корпоративна безбедностˮ – Скопје Атанас Козарев […]

Здравје

Сите ги фрламе, а тие се многу лековити: Еве како да ги искористите дршките од цреши

Доколку сакате да ја доведете физичката кондиција и килограмите во ред, а некако се’ уште не ви се вежба во група, има едно евтино, едноставно и загарантирано решение – пешачење. […]

Живот

Сите ги фрламе, а тие се многу лековити: Еве како да ги искористите дршките од цреши

Сезоната на цреши е во полн ек и сите сакаме да уживаме во нивниот вкус. Но, додека се сладиме со ова вкусно овошје, не обрнуваме внимание на неговите дршки кои […]

Нега и убавина

Тоник кој многу ќе ви помогне: Направете си го дома, ви треба само магдонос

За да се радувате на убаво лице, со здрава и млада кожа, ви претставуваме домашно приготвен тоник од магданос, со кој ќе ја хидратирате кожата и ќе стимулирате производство на […]

Живот

Три месеци верно во болница го чекал сопственикот кој починал од коронавирус

Седумгодишно куче по име Xiao Bao, што значи „мало богатство“ на кинески, уште еднаш докажа дека кучето е навистина најдобриот пријател на човекот. Неговиот сопственик бил хоспитализиран во болницата во […]