Магазин

Живот

Полесните вежби покорисни за здравјето

Ниско интензивните, долги вежби се покорисни за телото од кратките, а напорни вежби, тврдат научниците. Истражувањата покажуваат дека долгите лесни вежби го подобруваат нивото на инсулин и липидите поефикасно отколку […]

Сцена

Путин нуди споменик за оној кој ќе издржи повеќе од три недели со неговата сопруга

Некогашната пријателка на Владимир и Људмила Путин, која е автор на книгата „Кревки пријателства“, Ирена Пиетш,  открива пикантерии за односот меѓу брачните партнери кои неодамна го најавија својот развод. Додека […]

Живот

Видео: Се чувствував како социопат, убив 1.600 луѓе

Брендон Брајан (27), кој порано работел како навигатор на беспилотно летало во американската воздухопловна армија, кажува како е да се биде одговорен за смртта на огромен број луѓе, причина заради […]

Кулинарство

Crema Catalana

Направете го сами овој традиционален каталонски крем кој претставува верзија на познатиот француски десерт  “crème brulée“. Состојки:   2 јајца 6  жолчки 1 л млеко 100 гр шеќер 100 гр […]