Здравје

Здравје

Сè повеќе докази дека 14-часовниот пост има смисла: Нè прави посреќни, поенергични и помалку гладни

Постот од 14 часа може да нè направи помалку гладни, поенергични и посреќни, покажа новото истражување на истражувачите од Кралскиот колеџ во Лондон. Резултатите од истражувањето откриваат дека ограничувањето на […]

Здравје

Најдобро растение за длабок сон: Го нарекуваат и природен седатив, а ја намалува и болката

Во народната медицина валеријаната е позната како средство кое ги опушта нервите и ја ублажува депресијата, но всушност ова растение е лек за многу други состојби. Оваа билка е природен […]

Здравје

Најлошиот вид овошен сок – го зголемува шеќерот во крвта и дебелее

Иако овошните сокови можат да бидат здрава опција, некои се тајни виновници за зголемување на шеќерот во крвта, но и тежината. Сите ги пиевме мислејќи дека му правиме добро на […]

Здравје

Секој ден сте без енергија? 4 намирници недостасуваат во вашата исхрана

Заморот, слабата енергија и постојаниот умор можат да бидат крајно фрустрирачки за справување, особено ако не можете точно да го одредите коренот на проблемот. Без разлика колку спиете или колку […]

Здравје

Сок од цвекло: Одличен за намалување на притисок, ризик од рак и воспаленија

Цвеклото има одличен нутритивен профил поради неговото изобилство на есенцијални витамини, минерали и антиоксиданси. Редовното пиење на овој сок може да помогне да се спречат недостатоците на овие хранливи материи. […]

Здравје

Овој детокс напиток е тајната формула на Здравко Чолиќ да изгледа како момче и на 72 години: Евтино и неверојатно здраво!

Легендарниот Здравко Чолиќ освен што со децении импресионира со извонредниот глас, воодушевува и со својот младешки изглед и неверојатна енергија на која би позавиделе многу помлади луѓе. Дали постојат некои […]

Здравје

Зошто се дебелееме во првата година од врската?

Дебели и среќни. Ова низ смеа најчесто го кажуваат луѓето кои значително се здебелиле во првата година од врската, но кога ќе помине „грејс периодот“, веќе не е смешно. Здебелувањето […]

Здравје

ЛИМУН И ВОДА КАКО ЛЕК ЗА СЕ: Дали овој напиток е навистина толку здрав или не?

Водата со лимон стана многу популарна во последните неколку години меѓу луѓето кои се грижат за своето здравје, но и меѓу оние кои сакаат да ослабат, да го подобрат изгледот […]