Живот

Живот

Најопасната намирница која често е на намаление – постојано ја јадеме, а полна е со отрови

Ова е намирницата која често во маркетите може да ја видиме на намаление, а ретко кој би ви кажал дека е штетна за човековиот организам и дека веднаш треба да […]

Живот

Сè доаѓа за „наплата“ – порано или подоцна: 6 работи кои треба да ги знаете за кармата

Правете добро. Дефинитивно ќе ви се врати во најнеочекуваниот момент и на најнеочекуваниот начин. За секое дело следи награда, а за секое недело – лекција. И имајте на ум – […]

Живот

Девојче (13) забременила со другар (10)- полицијата покренала истрага!

13-годишно руско девојче забременило со 10-годишно момче од соседното училиште, јавуваат руските медиуми. Случајот се случил во провинцијата Краснојарск во Сибир, при што светските медиуми известуваат дека девојче и момче […]

Живот

Имаше само 27 години: Почина најмалиот човек на светот

Најмалиот човек во светот, спосовен самостојно да оди, починал во болница во Непал на 27-годишна возраст, пренесе Би-би-си. Кагендра Тапа Магар од Непал беше висока 67,08 сантиметри. Неговиот брат за […]

Живот

Внесете го овој зачин во исхраната и гледајте како здравјето ви се подобрува, а килограмите заминуваат

Се добива од вулкански области на Пакистан и Индија, а се користи во индиската кујна како зачин, кој ѝ дава специфичен вкус на храната. Внесете го овој зачин во исхраната […]

Живот

Поучна приказна во која ќе се пронајде секој вреден работник: Како мравката добила отказ?

Еднаш одамна, си била една среќна и вредна Мравка, која секој ден прва пристигнувала на работа. Била вредна. Весела. Била среќна додека работела. Пеела весели песни, а резултатите од нејзината […]

Живот

Овошје кое се јаде често во македонските семејства – За што помагаат бананите

Бананите често ги јадеме, вкусни се и може да послужат за се, од сокови, десерти, ручеци, салати, смути…а не знаеме колку се здрави. Ако изедете банани пред вежбање ќе имате […]

Живот

Овие намирници го намалуваат ризикот од Алцхајмер

Неодамнешните истражувања покажаа дека одредена исхрана, наречена MIND диета, може да го намали ризикот од овие заболувања. Овие се главните хранливи материи што треба да ги вклучите во вашата исхрана […]