Живот

Живот

Постои причина зошто сте дополнително уморни за време на менструацијата

Кога се борите со грчевите, со крварењето и со сите други несакани ефекти од менструацијата, дефинитивно сакате да се чувствувате подобро што е можно поскоро. Ви треба многу енергија за […]

Живот

Оригинална македонска свадба во Австралија: Зет и невеста кои ќе уживате да ги гледате

Македонски брачен пар во Сиднеј, Австралија кои ќе уживате да ги гледате. Наместо прв свадбен танц на некоја странска балада, овие млади луѓе се одлучиле на својата свадбена прослава да […]

Живот

Жените кои ги поддржуваат другите жени се поуспешни

Жените кои ги поддржуваат другите жени се поуспешни, смета Шели Залис, повикувајќи се на неколку истражувања кои тоа и го покажале, објаснувајќи зошто е важно жените да се држат заедно, […]

Живот

Ги истетовирала очите па ослепела – “Тоа што си го направив е брутално“

Амбер Лук од Австралија била слепа три недели откако ги истетовирала очите. Целото нејзино тело е истетовирано, вклучувајќи ја и нејзината глава. На неа има повеќе од 200 тетоважи. Оваа […]

Живот

Научниците за ползата од нормалното консумирање кафе

Редовното консумирање кафе во нормални количества може да го намали ризикот од редица болести, покажуваат податоците објавени на интернет страницата на Американското здружение на гастроентеролози. Експертите од Медицинскиот колеџ Бејлор […]

Живот

Ракот на дојка може да се открие пет години пред појавата на првите симптоми

Новиот тест на крвта може да го детектира ракот на дојката пет години пред да се појават првите симптоми на болеста, велат научниците. Тестот, кој ја идентификува реакцијата на имунолошкиот […]

Живот

Дваесет години се борела со неподнослива мигрена, а потоа се излекувала кога престанала да го јаде ова

31-годишната Леја Харисон, две децении патела од силни мигрени. Таа мислела дека станува збор за тумор на мозокот, но тестот за интолеранција на храна покажал поинаков резултат. “Обожував макарони со […]

Живот

Сите ги имаме дома – 3 работи кои ја бркаат позитивната енергија од домот

Фенг шуи е древна вештина за живеењето и уредувањето на просторот. Според фенг шуи, одредени работи го блокираат напливот на позитивна енергија во нашиот дом и живот, а ја задржуваат […]

Живот

Денеска е спомен на Преподобен Иларион Велики, неговите мошти се чудотворни

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 21 октомври. Денеска е Преподобен Иларион Велики. Иларион се роди во селото Тавата, близу Газа во денешен Израел, од родители незнабошци. Во […]

Живот

Ако не сте дома за Митровден, цела година ќе ви се случува ова

Православната црква идниот петок го слави Светиот великомаченик Димитрија, во народот познат како Митровден. Ова празник кој има фиксен датум, секогаш паѓа на 8 ноември. Именден празнуваат: Димитрија, Митре, Димо, […]