Живот

Живот

Ова е температурата на која коронавирусот не може да преживее: Летото нема да ни помогне во сузбивање на вирусот?

Летото започна, температурите почнаа да се искачуваат, а вирусот и понатаму е присутен… Зошто? Д-р Бранимир Несторовиќ истакнал дека високите температури нема да имаат големо влијание колку што ќе има […]

Живот

Во германската кланица која е жариште на вирусoт работниците живеат во ужасни услови, меѓу нив има и Македонци

Отпад, миризба и расклатени кревети… Со години работниците од германската месна индустрија „Тонис“, кои доаѓаат од сиромашните европски земји живеат во вакви услови. Досега никој не го интересираше тоа, а […]

Живот

Која е разликата помеѓу белите и кафеавите јајца: Генетичар конечно ја разреши дилемата!

Дали разликата во бојата е случајност или не? Дали влијае врз вкусот на јајцата? Јајцата се еден од омилените производи бидејќи може да се приготват на повеќе различни начини, а […]

Живот

Старата љубов не се заборава: Психолозите советуваат како да го вратите бившиот

Ако после неколки раскинувања не успеавте да го преболите бившиот, можеби би требало да поработите на овие работи. Ако мислите дека е вреден за борба и дека животот е многу […]

Живот

Некои бебиња родени од мајки позитивни на коронавирус, веќе имаат антитела

Научници од Британија откриле дека некои бебиња кои се родени од мајки позитивни на коронавирусот веќе имале антитела на болеста. Доктор Патрик Обрајан, претседател на Кралскиот колеџ на гинекологија, вели […]

Живот

Невозможно е да ослабите сè додека не ги прифатите овие 9 тешки вистини

1. Телото работи против вас Кога се обидувате да изгубите тежина, не се борите само со желбите, туку и со сопственото тело. Губењето тежина го намалува нивото на хормонот лептин, […]

Живот

Короната е на пат да стане најобична настинка, вели водечки германски виролог

Новиот бран на инфекции во Кина, очигледно предизвикан од мутиран коронавирус, не е причина за паника. Со мутација, SARS CoV-2, вирусот кој всади страв во светот, наскоро би можел да […]

Живот

Една петтина од светската популација има хронично заболување што може да го влоши лекувањето на Ковид-19

Околу 1,7 милијарди луѓе во светот, што е повеќе од 20 проценти од светската популација, имаат најмалку едно хронично заболување што може да го влоши текот на болеста доколку се […]

Живот

Легнете на страна, спиењето на стомак е лошо за телото

Спиењето на стомак може да предизвика дегенерација на кичмата, предупредуваат експертите од Универзитетот Сент Луис во САД. -Никогаш не спијте на стомак. Изненадувачки голем број на луѓе не се ни […]

Живот

Паста која ја ублажува менопаузата, го намалува крвниот притисок и помага при слабеење

Тахини, паста од сусам, е позната од дамнешни времиња особено во Кина и Јапонија. Таа се додава во разни јадења за да го подобри вкусот на храната. Тахини е исклучително […]