Живот

Живот

Пред да заспиете облечете си чорапи, еве зошто е тоа важно

Сонот е важен дел од животот на секој поединец и клучен за нормално функционирање на мозокот и целиот организам Голем број од луѓето поминуваат една третина од денот во спиење, […]

Живот

Науката докажа: Луѓето се повеќе заглупавуваат

Во текот на изминатиот век, секоја генерација растеше во поинтелигентни луѓе отколку нивните родители, пишува загрепски Јутарњи лист. На стандардни тестови за интелигенција, кои децата ги полагаа во повеќето земји […]

Живот

Трик: Замрзнете го лимонот пред да го употребите

Лимонот е едно од најздравите овошја на планетата земја. Изобилува со хранливи материи, а лимонската киселина ни помага во борба против бактериите и вирусите. Дали знаевте дека кората од лимон, […]

Живот

Хуманост: Група луѓе од Кичево градат куќа на социјално загрозено семејство

На иницијатива на месната заедница на селото Длапкин дол се гради нова куќа на социјално загрозено семејство од ова село. – Како месна заедница одлучивме да им помогнеме бидејќи живеат […]

Живот

Тинејџер од Куманово заработи кривична поради закани и навреди на Фејсбук

СВР Куманово поднесе кривична пријава против М.Н.(18) од Куманово поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело “ширење на расистички и ксенофобичен материјал по пат на компјутерски систем“. “На […]

Живот

При судар со “Пежо 206“ тешко повреден мотоциклист

Во сообраќајна несреќа која се случила вчера во 18:50 часот на ул.“Московска“ во Скопје тешко е повреден мотоциклист. – Сообраќајната незгода се случила помеѓу патничко возило “Пежо 206“ со скопски […]

Живот

“БМВ“ излетало од автопатот Скопје-Тетово, возачот тешко повреден

Во сообраќајна незгода што се случила вчеравечер во 19:40 часот на автопатот Скопје-Тетово, кај с.Добарце тешко е повреден возачот на автомобилот. Од МВР информираат дека во 19:40 часот на автопатот […]