Живот

Живот

Важни совети од онколозите: Исфрлете ги овие состојки за да живеете долго

Бројот на заболени од оваа тешка болест се зголемува во последно време и затоа неопходно е да се препознаат симптомите. Онколозите ги истакнуваат најчестите симптоми кои укажуваат дека настанал рак […]

Живот

Што значи ако крцкате со забите во текот на ноќта (и како да го запрете тоа)?

Се проценува дека околу 8% од возрасните и околу 33% од децата крцкат со забите додека спијат, иако лекарите веруваат дека оваа бројка е многу поголема само што луѓето не […]

Живот

Персоналот открива 7 несекојдневни случки во една клиника за гинекологија – нема да ви се верува…

Гинеколошкиот преглед е непријатен, но е и повеќе од потребен за нашето интимно здравје. Но, понекогаш има невообичаени реакции од пациентите. Дознајте некои од нив во продолжение. Персоналот открива 7 […]

Живот

Најчест прехранбен дефицит во исхраната е железото

Според податоците на Светската здравствена организација најчест прехранмбен дефицит е железото. Жените се многу поподложни на ова за разлика од мажите, а најизразен е проблемот кај трудниците. Симптомите кои ги […]

Живот

Кои продукти се штетни за насмевката?

Покрај газираните пијалаци и конзумирањето многу благи работи, постојат и продукти кои се многу здрави, ги внесуваме постојано, а тие се штетни за нашата блескава насмевка. Сок од портокал Киселата […]

Живот

Јадете редовно, без брзање и во пријатна атмосфера

Консумирајте разновидна и квалитетна храна. Јадете редовно, без брзање и во пријатна атмосфера. Одделете доволно време за вашиот оброк. Секојдневно внесувајте повеќе од 400 грама зеленчук и овошје, најдобро во […]

Живот

Луѓето што доцнат се поуспешни во животот

Ако некои луѓе секогаш доцнат, тоа не мора да значи дека не ве почитуваат. Психолозите тврдат дека постојат два вида луѓе. Првиот вид луѓе се поагресивни, самокритични, конкурентни и чувствителни […]

Живот

Кажете им “збогум“ на менструалните болки, направете сами чај кој ќе ве спаси

Жалфија е погодна за лекување на нарушување на работата на срцето и нервите, менструалните тегоби, воспалението на устата и грлото, како и на воспление на црева и претерано потење. Доколку […]