Живот

Живот

Денеска е Пренос на моштите на Св. апостол Вартоломеј

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 25 август. Денеска е Пренос на моштите на Св. апостол Вартоломеј. Главниот празник на апостол Вартоломеј е на 11 јуни (Јулијански календар), а […]

Живот

Денеска е Пренос на моштите на Св. апостол Вартоломеј

ОД КАЛЕНДАРОТ НА МПЦ Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 25 август. Денеска е Пренос на моштите на Св. апостол Вартоломеј. Главниот празник на апостол Вартоломеј е на […]

Живот

Им донесе радост на многумина, сега е нејзин ред за најголемата радост

Тамара Грујиќ, водителката на популарната емисија “Работна акција“ вчера се породи и на свет го донесе своето прво дете. Тамара се породила вчера утрото во една белградска клиника, и и мајката […]

Живот

8 работи кои нутриционистите никогаш не би ги јаделе: Ако мислевте на чипс, бисквити, леб и сокови – се лажете!

Сите знаат дека чипсот, бисквитите, белиот леб и слатките сокови не се најпосакуваните намирници во исхраната, но постои храна за која мислиме дека е добра за нас, а всушност не […]

Живот

Овие производи се штетни за срцето, стомакот, но и нервниот систем

Ново истражување објавено во списанието „ЏAMA“, ги посочува безалкохолните газирани сокови, независно дали содржат шеќер или вештачки засладувачи, како фактор за зголемување на ризикот од предвремена смрт кај луѓето, па […]

Живот

Никогаш не правете го за децата тоа што тие можат сами да го направат!

Д-р Џордан Б. Питерсон е клинички психолог и професор при Универзитетот во Торонто. Тој има интересен поглед кон воспитувањето деца што без сомнение ќе ве замисли. Како татко, но и […]

Живот

Мачките и кучињата се природни емпати: Тие ја впиваат негативната енергија и го штитат сопственикот од болести и депресија

Врската помеѓу нас и начите домашни миленичиња може да биде многу моќна и интензивна. Иако не можеме со нив директно да комуницираме преку говор, нашиот однос со нив често е […]

Живот

Вегетаријанците и веганите имаат поголем ризик од мозочен удар

Вегетаријански и вегански начин на исхрана намалува ризик од срцеви заболувања, но носи поголем ризик од мозочен удар, покажала голема студија објави Би-Би-Си. Студијата објавена во Бритиш медикал џурнал испитувала […]

Живот

Омилен напиток за борба против стресот: Чај од лимонова трева

Мирисот на лимонова трева може да ви помогне да останете смирени и релаксирани. Во своето истражување, бразилските научници од федералниот универзитет Сергипе ги мереле физичките и психичките показатели како чувството […]

Живот

Заборавете на технологијата, читањето книги навечер ни помага да спиеме подобро

Дали секоја вечер пред спиење, скролате ли на својот таблет или телефон? Ја имате ли заборавено навиката да читате книга или списание пред спиење? Ако сакате да спиете подобро и […]