Mellow – коктел од џин со вкус на лубеница со кој ќе заборавите на летните жештини

Лубеницата поради единствениот, специфичен вкус и боја, веројатно е најпрепознатлива во текот на летните денови.
Нејзиниот мирис и вкус евоцира освежување, свежина и уживање во текот на летото, па поради тоа таа е одлична за време на високите летни температури.
Иако е по потекло од Африка, лубеницаа денес се одгледува во многу делови од светот.
Освен лубеница, во текот на летните денови исто така за разладување потребно е да пиеме и освежителни коктели.
Овојпат ви го пренесуваме рецептот наречен Mellow.


Рецепт за Mellow:
– Џин 30 милилитри
– Somersby лубеница 100-150 милилитри
Подготовка:
Во чаша прво ставете ги коцките мраз, а потоа ставете го џинот, па додадете Somersby лубеница, па помешајте.
За личен потпис кој што ќе го одбележи уживањето во летото, по желба украсете ја вашата чаша – со парчиња лубеница во чашата.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.