MICROSOFT ЈА РАЗОТКРИ РУСИЈА? ОБЈАВЕН ДЕТАЛЕН ИЗВЕШТАЈ ЗА САЈБЕР НАПАДИТЕ: Еве каде ќе удрат следно

Мајкрософт објави извештај во кој се тврди дека Русија хакирала украински сателитски системи, енергетски компании и друга критична инфраструктура. Руската влада ги координира сајбер нападите врз критичната инфраструктура на Украина со ракетни и други физички напади додека руските трупи се повлекуваат од претходно окупираните области на Украина, се вели во извештајот објавен во саботата.

Мајкрософт рече дека локалните бранители и неговите експерти „помогнале да го задржат влијанието на нападот врз помалку од 20 отсто од мрежата на целната организација“, но Мајкрософт проценува дека руските хакери „речиси сигурно собрале разузнавачки информации за рутите за снабдување“ и логистичките операции може да ги олесни идните напади“.
MICROSOFT ЈА РАЗОТКРИ РУСИЈА? ОБЈАВЕН ДЕТАЛЕН ИЗВЕШТАЈ ЗА САЈБЕР НАПАДИТЕ: Еве каде ќе удрат следно

Кремљ може да се обиде да ги прошири сајбер нападите врз проукраинските соседи на Украина во обид да ги наруши воените и хуманитарните синџири на снабдување и да ја ослабне европската народна поддршка за Киев, се вели во извештајот.

„Видовме употреба на сајбер пред да започне вистинскиот напад, на пример преку обезличување на владините веб-страници и ширење на дезинформации во обид да се исплаши населението“, изјави Дејвид ван Вил, помошник генерален секретар на НАТО за новите безбедносни предизвици

Проширување на бојното поле
Во ноември, Мајкрософт ја обвини Русија за октомвриските напади врз инфраструктурните компании во Украина и Полска, чија цел е да се насочат компаниите вклучени во обезбедувањето воена и хуманитарна помош за Украина. Сега, технолошкиот гигант вели дека кампањата може да биде „знак дека Русија дополнително ги проширува своите сајбер напади надвор од границите на Украина“, со фокус на „земјите и компаниите кои и обезбедуваат на Украина витална помош и синџири за снабдување со оружје оваа зима“.

Октомвриските напади имаа ограничен успех. Мајкрософт рече дека локалните бранители и неговите експерти „помогнале да го задржат влијанието на нападот врз помалку од 20 отсто од мрежата на целната организација“, но Мајкрософт проценува дека руските хакери „речиси сигурно собрале разузнавачки информации за рутите за снабдување“ и логистичките операции може да ги олесни идните напади“.

Разделување на сојузот
Русија најверојатно ќе ја прошири својата употреба на операции за влијание за да ја „намали одбранбената поддршка за Украина“ преку искористување на тензиите во Европа поради цените и недостигот на енергија, се вели во извештајот, истакнувајќи дека руската пропаганда постојано ги промовира европските протести за прашања како што е инфлацијата. Русија може да се обиде да предизвика незадоволство против мигрантите бидејќи повеќе луѓе бегаат од Украина поради прекини на електрична енергија.

Ракети и малициозен софтвер
Мајкрософт ги забележа руските сајбер напади кои ги таргетираат истите сектори како неодамнешните ракетни баражи на Москва како одмазда за украинските територијални придобивки. Покрај тоа, во извештајот се вели дека деструктивните сајбер напади се зголемија во октомври по два релативно тивки месеци, со напади на малициозен софтвер за бришење – чија цел е да се бришат хард дисковите и да се отежне обновувањето – насочена кон енергијата, водата и транспортната инфраструктура заедно со копнената контраофанзива на Украина. Педесет и пет проценти од околу 50 организации погодени од нападите со руски бришачи од февруари досега се компании од критична инфраструктура, соопшти компанијата.

Сојузниците во состојба на готовност
Мајкрософт не е сам во следењето на овие закани. НАТО, исто така, внимателно ги следи случувањата во Украина, а алијансата исто така виде докази дека Русија ги координира физичките напади со сајбер напади.

„Видовме употреба на сајбер пред да започне вистинскиот напад, на пример преку обезличување на владините веб-страници и ширење на дезинформации во обид да се исплаши населението“, изјави Дејвид ван Вил, помошник генерален секретар на НАТО за новите безбедносни предизвици. за време на виртуелниот брифинг во петок. Тој рече дека НАТО, исто така, ја надгледувал употребата на длабоки фејкови, вклучително и фабрикувани видеа на кои украинскиот претседател Володимир Зеленски им кажува на војниците да се предадат.

„Видовме дека сајбер се користи заедно со кинетички напади, така што додека воената инфраструктура е физички погодена, таа е исто така погодена од сајбер напади“, истакна ван Вил.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.