Колумни

Колумни

ОДЕЊЕТО ПО ЖИЦА Е ЦИРКУС, НЕ Е ПРАВО

Се докажа дека нашето судство до перфекција ја има навежбано циркуската дисциплина одење по жица. Судиите докажаа дека повеќе се разбираат од балансирање и тонирање на бескрајно глупите специјални предмети […]

Колумни

Смрдеата од неисчистените Авгиеви штали на бугарската историографија

Испровоциран од перфидната игра на Бојко Борисов, за ‘’заедничката историја на Бугарија и Македонија и за заедничкото славење на истата’’, како експонент на денешната бугарска државна политика, замаскирана со лажното […]

Колумни

Тирана, Атина, Софија… СДСМ ги распродава националните интереси каде што ќе стигне

Средбата на Заев и на Борисов во Софија и најавите за потпишување „договор за добрососедство“ е само чекор плус кон целосно бришење на македонската историја и посебност. Нема друго логично […]

Колумни

НА ЗБОРОВИ РЕФОРМСКА, ВО ДЕЛАТА РАДИКАЛНА ВЛАДА

Во очекување на новиот политички циркус што ќе ни се случува во Собранието на РМ денес и утре каде неуставниот и нелегалниот „претседател“ на Собранието, пратеникот Џафери, закажа седница со […]

Колумни

КОЈ ЗАБ НАЈМНОГУ ЈА БОЛИ ШЕФИЦАТА ЈАНЕВА?

Ако внимателно ја следевте денешната прес-конференција на СЈО сигурно забележавте дека истата не се разликуваше многу од претходните холивудски перформанси на „нашите“ три грации-ловџики на „криминалот“ и на „корупцијата“ во […]