Мислења

Издвојуваме Контроверзни фајлови

КОГА И КАДЕ НАВИСТИНА БИЛ РАСПНАТ ИСУС ХРИСТ?

Елена Битнер: Фалсифакторите на историјата сепак не биле толку сигурни во себе и не го предвиделе степенот на нивниот недостаток на предвидливоста со што можеме да се играме со нив како […]

Бавча Избор на уредникот

Ден по Брегзит: 100 000 Британци аплицирале за македонски пасош

Македонската амбасада во Лондон, денес соопшти дека само во првите 24 часа после официјалното излегување на Велика Британија од ЕУ, добиле 100 000 барања за државјанство од Британци што не […]

Издвојуваме Филм

Според Гардијан оскар за најдобар документарец ќе биде доделен на „Медена земја“

Во текст кој е објавен вчера на страната на Гардијан од страна на нивниот новинат Питер Бредшо се предвидува оскар за нашиот документарец „Медена земја“. Тој направил детална анализа за […]

Издвојуваме

На кафе покрај кејот на Вардар: Фотографии кои ќе им вратат спомени на старите скопјани

Годините си го прават своето, а и модерното време носи свои промени. За постарите генерации овие фотографии се само навраќање на едно убаво време.

Издвојуваме Контроверзни фајлови

Вампирите и нивните метафори во балканските простори

Верувањата во вампирите датираат од најстарите времиња, па затоа не можe сосема јасно да се утврди нивната првобитна просторно-временска распространетост и форма. Но тоа не е случај со точно определената […]

Издвојуваме Контроверзни фајлови

КОЈ ГО УБИЛ НИКОЛА ТЕСЛА?

Никола Тесла бил еден од најголемите и најнадарените луѓе на планетава. За родениот гениј многу пати нашироко се пишувало, така да нема потреба да додаваме ништо повеќе за Теслиониот живот, […]

Издвојуваме Контроверзни фајлови

ДАЛИ ГРОБОТ НА АЛЕКСАНДАР МАКЕДОНСКИ СЕ НАОЃА СКРИЕН ВО БАЗИЛИКАТА СВ. МАРКО ВО ВЕНЕЦИЈА

Во последните неколку години многу астролози се повеќе ни даваа индикации за тоа како планетарните вибрации со својата специфична и комплексна електро- хемија ќе влијаат врз свеста на луѓето, давајќи […]

Uncategorized Издвојуваме Контроверзни фајлови

ДАЛИ АМАЗОНКИТЕ БИЛЕ СЛАВЈАНКИ?

На насловното интригантно прашање, задоволителен одговор ни оставил истакнатиот средновековен дубровчанец – Мавро Орбини. Кој бил Мавро Орбин и поради што тој е толку значаен за нас? Мавро Орбин, исто така […]

Вести Издвојуваме

Интерактивна мапа за тоа како се шири низ Азија вирусот КОРОНА

Интерактивна мапа за тоа како се шири низ Азија вирусот КОРОНА, објави Раша Тудеј на својот твитер профил. Информациите говорат дека досега има 106 луѓе се починати и дека над […]

Издвојуваме

Филип Петровски: Носењето Закон за ЈО се претвори во циркус и фарса

Ги гледам КОРУМПИРАНИТЕ ПОЛИТИЧКИ ЕЛИТИ (од кои некои има шанси да се пензионираат во парламентот и Ѕинго може вода да им носи…) како со недели, месеци, па и години дебатираат, […]