Култура

Култура

Откриена најголемата мистерија за Александар Македонски (ВИДЕО)

Меѓу стручната и обичната јавност има голема полемика околу сексуалната орјентација на Александар III Македонски. Го поврзуваат во љубовна врска со неговиот најдобар пријател и Генерал на Македоската фаланга Хефастион. […]

Култура

ВИДЕО: ”Каде сте Македончиња” ечеше синоќа во Грција од старо и младо! Браво за Македонците таму!”

Навистина е прекрасно да се гледаат веселбите на нашинците во Егејска Македонија. Стотици Македонци вијат оро и пејат “Каде сте македончиња”, секоја чест! Иако со децении угнетувани и без признати […]

Култура

Овации ја тресеа оперската сала на првото појавување на Дурловски после режимскиот прогон

Знаете ли како една власт најбргу станува режим? Кога ќе почне да се пресметува со уметниците. За жал/среќа „насадениве“ шарени и колаборационисти ја направија оваа грешка на ангро. Резултат на […]

Култура

Во Кривичниот суд се емитуваат снимки од настаните во Собранието

Видео снимки од безбедносните камери во Собранието на Република Македонија и камерите од присутните медиуми во прес центарот од настаните од 27 април минатата година, се прикажуваа денеска во Кривичниот […]

Култура

Слика на Леонардо Да Винчи стара 500 години продадена за 450 милиони долари

Петстотини години стара слика од Исус Христос насликана од Леонардо да Винчи е продадена на аукција во Њујорк за рекордни 450 милиони долари, што ја прави најскапо уметничко дело во […]

Култура

Почина познат македонски писател

Друштвото на писателите на Македонија соопштува дека вчера во Скопје, по долго боледување, почина писателот Иван Ивановски.По повод смртта на Иван Ивановски утре во 11:30 часот во Друштвото на писателите […]

Култура

Маестро Зоран Џорлев одбележува 40. години

Македонскиот виолинист и промотор на македонската изворна песна, маестро Зоран Џорлев годинава одбележува 40. години од неговото дејствување на полето на музиката.Џорлев виолинската приказна ја започнува во 1977 година кога […]

Култура

МОБ: Картите за мјузиклот „Тајно моја” распродадени, закажана е уште една изведба

Македонската опера и балет соопшти дека билетите за премиерата на мјузиклот „Тајно моја“ во чест на Тоше Проески закажана за 10 март се продадени.Од МОБ информираат дека во тек се завршните […]

Култура

Погледнете ја одлуката на најблиските за десетгодишнината од смртта на Тоше

Десет години без нашиот Тоше. Сега сите кои го сакаат имаат прилика да ги слушнат неговите најнови песни. Тоше Проески беше еден од најпопуларните пејачи на Балканот, а неговата трагедија ја зави […]

Култура

Поетско – музичка средба со Јовица Илиќ

На 28 декември 2016 година, во мултимедијалниот културен центар „Матица Ексклузив„ во Скопје, во 14:00 часот ќе се одржи поетско – музичка средба со современиот македонски поет и кантавтор Јовица […]