Локална самоуправа

Локална самоуправа

Голема крводарителска акција во чест на Тоше Проески

Голема крводарителска акција посветена на Тоше Проески во знак на одбележување на неговиот роденден ќе биде организирана денеска во холот на Дом на АРМ во Скопје во периодот од 09:00-17:00 […]

Локална самоуправа

Дигитални табли во ООУ „25 Мај“

Во ООУ „25 Мај“ беа промовирани смарт дигитални табли по Проектот дигитално  училиште – знаењето нема граници. Во 14 кабинети беа инсталирани дигитални табли со кои им се олеснува работата на […]

Локална самоуправа

Се конституира Советот на општина Гази Баба

Денес  се одржа конститутивната седница на Советот на општина Гази Баба. На седницата се верификуваа мандатите на членовите на Советот, избрани на локалните избори во октомври 2017 година. За претседавач на […]

Локална самоуправа

По 12- ти пат започнаа училишните спортски лиги

Во спортската сала Методија Андонов – Ченто, во н. Маџари, во организација на општина Гази Баба и Сојузот за училишен спорт Гази Баба,по дванаесетипат започнаа училишните спортски лиги 2017/2018. Во рамките […]

Локална самоуправа

Средба Георгиевски- Цароска: Решавањето на проблемите со капацитетот во градинките ни е заеднички приоритет

Градоначалникот  Борис Георгиевски, оствари средба со министерката за труд и социјална политика, Мила Цароска.На средбата градоначалникот Георгиевски ја запозна министерката Цароска со проблемот кој го има општината со малиот капацитет […]

Локална самоуправа

Гази Баба домаќин на Државното првенство во карате

Општина Гази Баба беше домаќин на Државното првенство во карате, за кадети и јуниори. На првенството учествуваа околу 200 натпреварувачи од карате клубовите од Република Македонија.Присутните натпреварувачи, судии и гости […]

Локална самоуправа

Работна средба Георгиевски- Бихлер

Посветено работиме на решавањето на проблемите во општинатаГрадоначалникот Борис Георгиевски имаше работна средба со мониторинг офицерот , Матијас Бихлер од  ОБСЕ мисијата во Скопје. Ова е прва заедничка средба по […]

Локална самоуправа

Осветување на црквата Св. Архангел Гаврил

Осветување на црквата Св. Архангел ГаврилДенес  21.11.2017 год. на верскиот празник Св. Архангел Михаил, градоначалникот Борис Георгиевски присуствуваше на осветувањето на на црквата Св. Архангел Гаврил, која се наоѓа во  […]

Локална самоуправа

Изборите во Штип и Пробиштип течат мирно

Мирно и без проблеми течат Локалните избори 2017 година на 80-те избирачки места, информира претседателката на ОИК-Штип, Сенка Андреева.Според претседателите на избирачките одбори излезноста во Штип до 14 часот се […]

Локална самоуправа

Трајковски: Ќе продолжиме во подобрување на патната инфраструктура во општина Гази Баба

Трајковски: Ќе продолжиме во подобрување на патната инфраструктура во општина Гази БабаАсфалтирани повеќе од 40км улици и тампонирани се повеќе од 60км улици, а со несмален интензитет ќе продолжиме во […]

Локална самоуправа

Над 1.200 ученици го формираа македонското знаме на плоштадот во Прилеп

По повод големиот национален празник „11 Октомври“ над 1.200 ученици од основните и средни училишта од Прилеп по традицинален 6-ти пат на плоштадот „Методија Андонов Ченто“ го формираа македонското знаме.„Утрешниот […]

Локална самоуправа

Традиционална крводарителска акција по повод празникот „11 Октомври“

Денеска во просториите на Домот за култура „Марко Цепенков“ во Прилеп се одржа веќе традиционалната крводарителска акција по повод големиот национален празник „11 Октомври“.Акцијата е организирана од Институтот за трансфузиона […]