Македонија

Политички партии

СДСМ треба да им одговори на своите младинци зошто студентите беа тотално заборавени и потценети кога СДСМ беше на власт

СДСМ своите соопштенија на тема непреземање проекти и мерки за студентите и младите лица треба да ги упати на адреса на нивните ментори од СДСМ.СДСМ треба да им одговори на […]

Вести

СПАСОВСКИ РЕЗИЛ: Брише коментари на ФБ, откако членовите на СДСМ го „расчеречија“

Незадоволството во СДСМ продолжува да расте, а тензиите веќе не можат да ги покријат ниту ПР “стратегот” на Зоран Заев, Роберт Поповски ниту пак оној задолжен за односи со јавност […]

Локална самоуправа

Општина Битола: Традиционална средба со претседателите на месните и урбаните заедници

Aсфалтирани улици, изградени водоводни и канализациони мрежи, игралишта, реконструкција на детски градинки и изградба на училишта, хортикултурно уредување, изградба на нови паркови се само дел од приоритетите на месните и […]

Вести

Продолжува целосната реконструкцијата на студентскиот дом „Гоце Делчев“

По реновирањето на 135 соби во Блокот Б од студентскиот дом „Гоце Делчев“, каде што се сместени 315 студенти, следна фаза од целосната реконструкција на најголемиот студентски дом ќе биде […]

Локална самоуправа

Зоран Елисковски е награден од градоначалникот на Битола по извлекувањето на крстот за Богојавление

Дваесет и осумгодишниот Зоран Елисковски, најсреќниот христијански верник во Битола кој на празникот Богојавление – Водици го извлече крстот од светите води на храмот Свети Великомаченик Димитриј, денеска на покана […]

Вести

Бихаќка виа ЛЕРИН

Македонската јавност, со право се прашува, зошто Роберт Алаѓозовски, неговите партиски ментори од СДСМ и таканаречениот Совет за култура на оваа партија, години наназад не наоѓаат храброст, пред македонската јавност […]

Вести

Собранието донесе три закони по скратена постапка

Собранието на Република Македонија во рамките на денешното продолжение на 87-та седница ги разгледа и без расправа ги усвои законите за дополнување на Законот за земјоделство и рурален развој, и […]

Политички партии

ВМРО-ДПМНЕ ќе одржи шест трибини како дел од кампањата „На Македонија ѝ треба твојата идеја“

Ве известуваме дека денес (21.01.2016), во организација на ВМРО-ДПМНЕ ќе се одржат шест трибини како дел од кампањата „На Македонија ѝ треба твојата идеја“.· Првата трибина ќе се одржи во […]

Локална самоуправа

Промовиран Системот за автоматска локација на возила од јавниот градски превоз

Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски и директорот на Јавното сообраќајно претпријатие – Скопје, Игор Јанушев, денеска го промовираа функционирањето на Систем за автоматска локација на возила од јавниот градски […]

Локална самоуправа

Бамбурците и оваа година дефилираа низ Ратево – Беровско

Со вековниот танц на најстрашните маски и нивните големи ѕвонци, ратевските бамбурци и годинава ги избркаа лошите духови од Малешевијата. Локалниот обичај во селото посветен на празникот св. Јован Крстител […]

Вести

Европскиот суд донесе пресуда дека во случајот Нешкоски истрагата била според законот, за што води истрага Јанева?

Европскиот суд за човекови права денеска донесе пресуда во која се вели дека за случајот со убиството на Мартин Нешкоски, нема повреда на членот 2 од Европската конвенција за човековите […]

Вести

Груевски ќе одржи работен состанок за спроведувањето на проектот Купи куќа за млади

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска ќе одржи работен состанок на кој ќе се разгледува спроведувањето на проектот Купи куќа за млади.Настанот ќе се одржи во 14:00 часот, во хотелот […]