Македонија

Вести

Шаклев ги негира обвинувањата на дополнителниот заменик министер за земјоделство

Претседателот на Асоцијацијата на земјоделци Ефтим Шаклев ги негира вчерашните обвинувања на дополнителниот заменик-министер за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски за наводни делења субвенции по партиски клуч.Како што стои […]

Локална самоуправа

Општина Битола: ПРОГРАМА ЗА НОВА ГОДИНА

ПРОГРАМА ЗА НОВА ГОДИНА28 ДЕКЕМВРИ/ПОНЕДЕЛНИК 19.00 КОНЦЕРТ НА КАМЕРЕН ОРКЕСТАР НА БИТОЛА- ЦЕНТАР ЗА КУЛТУРА –ГОЛЕМА САЛА 29 ДЕКЕМВРИ/ВТОРНИК 11.30 ДЕТСКИ МУЗИЧКИ БЛОК – ДЕТСКИ МУЗИЧКИ ФЕСТИВАЛ ТРА ЛА ЛА […]

Локална самоуправа

Предновогодишна хуманитарна акција на УМС и Унија на жени на ВМРО-ДПМНЕ ОК Берово

Во пресрет на Новогодишните празници, Унијата на млади сили од ОК Берово во заедничка акција со Унијата на жени од ОК на ВМРО-ДПМНЕ Берово и Пехчево беа во посета на […]

Локална самоуправа

Хуманитарна акција на учениците од ООУ „Лазо Ангеловски“ – „ОД ДЕЦАТА – ЗА ДЕЦАТА“

Под мотото „Од децата – за децата“ учениците од III3 одделение од ООУ  „Лазо Ангеловски“ и нивните наставнички вчера, 29.12.2015 година, го посетија Домот за деца без родители и родителска грижа […]

Вести

Почна да работи, па повторно зариба фабриката за лаги на СДСМ

Миленко Неделковски никогаш не добил концесија ниту субвенции. Таков документ не постои. Техничкиот привремен заменик министер Љупчо Николовски се обидува фирмата Натурал Фуд од Градско, каде во моментов е сопственик […]

Вести

Ќе се избира нов член на ДИК

Собраниската Комисија за прашања на изборите и именувањата на денешната седница треба да усвои предлог-одлука за разрешување на Виолета Дума, член на Државната изборна комисија (ДИК).Дума ќе биде разрешена од […]

Вести

Законот за платите на судиите и јавните обвинители пред пратениците

Предлог-законите за изменување и дополнување на Законот за Академијата за судии и јавни обвинители, на Законот за платите на судиите и на Законот за платите на јавните обвинители, сите по скратена постапка, […]

Локална самоуправа

Општина Штип: Средба на градоначалникот со претставници на дежурни служби

Градоначалникот на Штип, прим.м-р Илчо Захариев денес ги продолжува традиционалните пред-новогодишни средби.По средбите со учениците од основните училишта и дечињата од детските градинки, тој денес ќе има средба со претставници на дежурните служби […]

Вести

Денес НАГЛА ПРОМЕНА на времето!

Среда ја носи долго очекуваната, а можеби во однос на прочистување на виздухот и долго посакуваната промена на времето, објави МЕТЕОПРО.Продорот на значително постудена водушна маса од север, проследена со […]

Вести

Дојдена е „жутата-минута“ на народот: Велиновска поддржува протест против Катица Јанева и Пржинскиот договор!

На прашање на порталот Нова зошто токму сега се организираат протести и дали ваквото мислење е во релација со владејачката партија, новинарката Мирка Велиновска вели дека „народот одлучува кога му […]

Вести

Љубисав Иванов: Бомбите на Заев го уриваа системот и државата

За прислушувањето, бомбите на опозицијата, политичката криза и начините за нејзино решавање, минатото и иднината, што не чека во 2016 година, Вечер разговараше со лидерот на социјалистите Љубисав Иванов Ѕинго, […]

Политички партии

ВМРО-ДПМНЕ: Кирацовски повторно се покажа како неискусен и слаб познавач на законската рамка

Александар Кирацовски, вториот човек во Министерството за Информатичко Општество и Администрација втор пат застана пред камерите и повторно не се прослави.Интегрален текст од реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ: Кирацовски повторно се покажа […]