Македонија

Вести

Груевски: Ново зголемување на социјалната парична помош

Премиерот Никола Груевски најави уште едно зголемување на социјалната парична помош.Со јулската исплата социјалната парична помош ќе биде исплатена со зголемување од 5%. -Изминативе години откако сме на власт социјалната […]

Локална самоуправа

Започна изградбата на фекален колектор на В.С Бато

Град Скопје денеска /04.01.2016 година, понеделник/ ги започна градежните работи од проектот за изградба на новиот фекален колектор по должината на булеварот „Видое Смилевски Бато“.На почетокот на градежните работи присуствуваа градоначалникот на […]

Локална самоуправа

30 тони сол фрлени на улиците во Кисела Вода

30 тони сол фрлени на улиците во Кисела ВодаОпштина Кисела Вода фрли 30 тони сол низ улиците, чие одржување е во нејзина надлежност. Со специјализирани возила  за зимско одржување, се […]

Вести

Откупени 8.000 тони тутун, просечнатa цeна 185 денари

За 18 дена, од почетокот на откупот до денеска, се преземени 8.000 тони тутун со просечна цена од 185 денари за килограм.Како што соопштија производителите на прес-конференција во Прилеп, откупот тече […]

Вести

Милески ги отфрли обвинувањата, најави тужба за дополнителниот заменик-министер Николовски

Претседателот на Сојузот на тутунските здруженија Данчо Милески ги отфрли како невистинити обвинувањата на дополнителниот заменик-министер за земјоделство Љупчо Николовски за наводна злоупотреба и проневерување пари од Платежната агенција.Милески побара дополнителниот заменик-министер […]

Вести

ИСТРАГАТА ОТКРИ: И 105-те лични карти биле направени во погонот за фалсификати

105 лични карти што „Фокус“ му ги предаде на министерот за внатрешни Оливер Спасовски, биле направени во погонот за фалсификати, објави телевизија АЛФА повикувајќи се на извори во истрагата.-Освен 105 […]

Вести

Кумашинот на Заев земал 610 хектари државно земјиште и 61 милион денари субвенции

Кумашинот на Зоран Заев земал под закуп 610 хектари државно земјоделско земјиште и 61 милион денари субвенции. А дополнителниот заменик министер од СДСМ, Љупчо Николовски обвинува за партиско делење на субвенции и […]

Црна хроника

ПРВА ЖРТВА на студот во Македонија: Син ја пронашол мајка си премрзната

Семејната трагедија во делчевско Очипала. Вчера утрината 51 годишниот Т.Ѓ. ја пронашол почината својата мајка.Синот пријавил дека во близина на семејната куќа ја пронашол премрзната и неконтактибилна неговата мајка Фима […]

Црна хроника

УБИСТВО ВО СКОПЈЕ: Убиен син на познат македонски новинар

Деветнаесет годишниот Леард А. е момчето кое вчера вечерта беше убиено во Скопје. Младиот Леард на повредите им подлегнал во болница.Деветнаесет годишниот Леард А. вчера бил донесен мртов во Градската […]

Вести

Димитар е погребан! На Србинот ќе му се суди за убиство на свиреп начин

Охриѓанецот Димитар Матилоски (26) вчера е погребан во Охрид. Тој е убиен од српски турист за време на новогодишната ноќ во градот. Социјалните мрежи вчера беа преплавени со коментари во […]

Вести

УЈП: Компаниите до крајот на месецов да достават годишни извештаи за персонален данок

Управата за јавни приходи ги повикува исплатувачите на персонален данок на доход да поднесат годишен извештај за 2015 година за извршена исплата на приходи на физички лица по основ на […]

Вести

Како ќе биде времето деновите кои следуваат?

Во наредните денови ќе преовладува променливо облачно време со повремени врнежи претежно од дожд, само на планините ќе бидат од снег.Врнежите ќе бидат со променлив интензитет, а пообилни се очекуваат […]