Македонија

Вести

Бесплатен превоз за граѓаните кои сакаат да се вклучат во пошумувањето

По повод денешната акција „Ден на дрвото – засади ја својата иднина“ е организиран бесплатен превоз за граѓаните кои сакаат да се вклучат во пошумувањето, пишува МИА.Граѓаните може да се […]

Вести

Героски ги повика СДСМ на бојкот на изборите

Последните резултати од анкетите кои СДСМ ги добиле деновиве си го сторија своето Уредникот на соросовите Плусинфо и Слободен Печат Бранко Героски како и пред претходните избори повторно го повикува […]

Вести

Самопрогласен експерт за човекови права ги поддржа фашистичките методи на СДСМ

Уште еден довчерашен самопрогласен борец за слобода и самопрогласен експерт за човекови права, Жарко Трајаноски, ги поддржа фашистичките предлози на СДСМ и повика на линч на медиумите.Откако лидерот на СДСМ […]

Вести

Ван Хауте со нова навредлива изјава: “Престанете да се*ете“

Европјанинот и белгиски олеснувач Питер ван Хауте со недостоинствено и безобразно однесување.Освен тоа што за него Македонците се граѓани од втор ред и не се Европјани, денеска олеснувачот со нова […]

Вести

Груевски со сопругата Боркица на театарската премиера „Мајсторот и Маргарита“

Премиерот Никола Груевски заедно со сопругата Боркица вечерва присуствуваат на тетарската премиера „Мајсторот и Маргарита“.Ремек-делото на Михаил Булгаков вечерва премиерно се прикажува на сцената на Македонскиот народен театар (МНТ). Премиерот […]

Локална самоуправа

Меѓународен успех на учениците и наставниците од Карпош: Амбасадори на светскиот мир

Осмоодделенката Елена Стојкоска од општина Карпош е добитник на специјалната награда за почесна личност, на Меѓународниот натпревар по креативно пишување за млади што се одржа годинава во Токио, Јапонија. По […]

Локална самоуправа

Засадување дрвја во паркот на природата „Гази Баба“

Град Скопје ги најави активностите по повод Ден на дрвото за 2015 година.Градоначалникот Коце Трајановски заедно со советници во Советот на Град Скопје, градската администрација, вработени во јавните претпријатија, ученици […]

Вести

Министерот Попоски учествуваше на Министерскиот состанок на Северно-атлантскиот совет

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Попоски, денеска во седиштето на НАТО во Брисел, учествуваше на Министерскиот состанок на Северно-атлантскиот совет (НАЦ) со земјите учесници во мисијата „Решителна […]

Вести

ВМРО-ДПМНЕ ОК Центар: Саша Богдановиќ земал 2.000 евра месечни примања!

На вонредната седница на Општина Центар на која на барање на советничката група ВМРО ДПМНЕ се дискутираше за енормно високата плата која ја добивал директорот на Паркинзи центар и водено […]

Вести

Селмани за небулозната изјава на Заев: СДСМ да размисли кој им е лидер

По денешната скандалозна изјава на лидерот на СДСМ во која кажа дека медиумите се најголеми непријатели на опозицијата од ЗНМ со остра реакција.-Ова е несериозна изјава на лидерот на опозицијата. […]

Вести

Попоски: Македонија заслужи да влезе во НАТО

Министерот за надворешни работи на Македонија Никола Попоски, денеска во Брисел учествуваше на состанокот на земјите-членки на НАТО со партнерските земји во рамки на мисијата „Одлучна поддршка“ во Авганистан, јави […]