Македонија

Локална самоуправа

Традиционален коледарски оган на плоштадот Гоце Делчев во Битола

Традиционално и оваа година општина Битола со палење на традиционалниот коледарски оган го одбележа Коледе.Одбележувањето беше збогатено со музичка програма и настап на повеќе музички групи. За доброто расположение на […]

Вести

Честитка за Божиќ од Трајко Вељаноски

Претседателот на Собранието на Република Македонија Трајко Вељаноски во лично и во име на пратениците и го честита големиот христијански празник Раѓањето Христово – Божиќ на Македонската православна црква – […]

Вести

Божиќна честитка од претседателот Иванов

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, упати честитка до Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан, до членовите на Светиот архиjерејски синод и до целото свештенство и монаштво, како и до […]

Култура

На конкурсот за традиционалните награди на ДПМ конкурираат 85 книги

На конкурсот за традиционалните награди на Друштвото на писателите на Македонија пристигнале 85 дела објавени во 2015 година. Книгите конкурираат за наградите „Ацо Шопов“ за поезија, „Стале Попов“ за проза, […]

Вести

Г.г. Стефан: Да го градиме и чуваме мирот со сите народи

Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан упати божикна порака по повод претстојниот празник Рождество Христово – Божик.Настанот од она рано утро во Витлеемската пештера е исполнување на сите надежи и […]

Политички партии

ВМРО-ДПМНЕ: Не може да се заборави дека СДСМ на улица остави 200.000 граѓани

Владата на ВМРО-ДПМНЕ континуирано воведува мерки и проекти за подршка на социјално ранливите категории. Наместо предвидените 5% проценти зголемување на социјалната парична помош и постојаната парична помош во 2015 зголемувањето […]

Локална самоуправа

Бадникарска литија низ улиците на Охрид

Повеќе од 200 деца од Охрид ќе бидат дел од денешната Бадникарската литија што третпат ќе се одржи како дел од одбележувањето на големиот православен празник Божик.Литијата ќе почне во […]

Вести

Позната е состојбата на повредените при експлозијата во Драчево

Девет лица се повредени вчера попладне при две експлозии во куќа во скопската населба Драчево, при монтирање на грејно тело со плинска боца.Како што потврдија за МИА од МВР, според […]

Вести

Груевски: Македонија да раѓа нови генерации, да се зголеми наталитетот

– Нашите политики се да им олесниме и да ги поттикнеме родителите да имаат повеќе деца и да ги прошират своите семејства. Македонија да раѓа нови генерации, да се зголеми […]

Вести

Честит Бадник: Православните верници го слават Христовото раѓање

Православните христијански верници во Македонија денеска го слават Бадник, ден пред големиот празник Рождество Христово – Божик.Бадник традиционално ќе биде одбележан со собир пред Соборниот храм „Свети Климент Охридски“ во […]

Локална самоуправа

Соопштение од Општина Кисела Вода во врска со несреќниот случај во селото Драчево

Претставници од општина Кисела Вода заедно со градоначалникот на општина Кисела Вода, излегоа на местото на несреќниот случај кој денес се случи во селото Драчево и во кој настрадаа повеќе […]