Македонија

Локална самоуправа

Фрлени 185 тони сол на градските улици и булевари

Фрлени 185 тони сол на градските улици и  булевари Екипите на зимската служба на Град Скопје во текот на изминатото деноноќие фрлија 185 тони сол на градските улици и булевари поради ледениот […]

Локална самоуправа

Денес Ден на жалост во Штип

Денес Ден на жалост во ШтипПо повод новата, втора по ред сообраќајна несреќа во рок од четири дена во која две лица го загубија животот, градоначалникот на Штип, прим.м-р Илчо Захариев деншниот ден, […]

Вести

Поглаварот г.г.Стефан упати божиќна порака

Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан упати божикна порака по повод претстојниот празник Рождество Христово – Божиќ.– Настанот од она рано утро во Витлеемската пештера е исполнување на сите надежи и […]

Вести

Утре православните христијани го слават Бадник, задутре Божиќ

Православните христијански верници во Македонија утре го слават Бадник, ден пред големиот празник Рождество Христово – Божиќ.Бадник традиционално ќе биде одбележан со собир пред Соборниот храм „Свети Климент Охридски“ во […]

Вести

Времето денес облачно со врнежи од дожд и снег

Времето во Македонија ќе биде претежно облачно, само во јужните делови од земјата и долж Повардарјето променливо облачно. Врнежи од дожд ќе има претежно во попладневните часови на пониските места, […]

Вести

Новинарот на МРТ со трогателен статус по смртта на синот: „Среќата повеќе не живее во нашиот дом“

Младиот Леарт Адеми, кој почина во старата Градска болница откако дента бил ранет со нож во срцето е син на Сами Адеми, долгогодишен спортски новинар во Македонската радио телевизија.Неговиот татко, […]

Вести

Двајца чувари од затворот во Штип пронајдени мртви во р. Брегалница

Двајца чувари од Затворот во Штип загинале откако вечерва нивниот автомобил излетал од патот и завршил во реката Брегалница, јавува Канал 5.Зад нив се превезувале двајца нивни колеги кои застанале […]

Вести

Ненавремен потпис на министерката Ременски доведе до нереализација на капитални проекти

Поради ненавремениот потпис на Ременски капитални проекти во вредност од 10 милиони денари не се реализираа на време. 40 дена техничката министерка за труд и социјална политика не ја потпишувала […]

Црна хроника

Сообраќајка на автопатот Скопје – Велес: Се пренасочуваат возилата!

Дојде до сообраќајна незгода во која се вклучени повеќе возила на автопатот А1 делница Каласлари – Велес.Сообраќајот е во прекин за сите видови возила, соопшти Авто-мото сојузот на Македонија. Оттаму […]

Вести

СЈО МОЛЧИ: Што и дали им предаде Заев нешто во шесте картонски кутии?

На прашањето на порталот дали Заев ги предал предал сите 600.000 прислушувани разговори за кои на почетокот на минатата година тврдеше дека ги поседува, во Специјалното обвинителство владее молк.„Она што […]

Политички партии

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ треба да купи уште стотици веб-домени со кои ќе се занимава експертот за интернет Кирацовски

СДСМ не ги губи само изборите. СДСМ го губи и здравиот разум. СДСМ го губи и смисолот за хумор.Интегрален текст од реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ на прес конференцијата на Александар Кирацовски: […]