Македонија

Вести

Иванов: Реториката ја заменивме со дела

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов се обрати до 150 шефови на држави и влади кои во Бурѓе-Париз учествуваат на Конференцијата за климата, при што побара „правно обврузвачки договор за […]

Вести

Груевски: Ако ги трошевме парите непланирано, немаше да бидеме 4-та најниска задолжена земја во Европа

Премиерот Никола Груевски одговарајќи на пратеничко прашање денеска истакна дека доколку власта се однесувала недомаќински и расипнички, како што тврди опозицијата, Македонија не би била четврта најмалку задолжена земја во […]

Вести

Владата прави максимални напори субвенциите да се исплатат навреме

Во попладневниот дел на собраниската седница на која се поставуваат пратенички прашања, Панче Орцев од СДСМ побара од премиерот да одговори дали субвенциите на земјоделците им се исплаќаат навреме.Оваа Влада, […]

Вести

Македонија и ОБСЕ соработуваат во сите сфери

Претседателот на Владата на Република Македонија,  Никола Груевски, денеска оствари средба со Ламберто Заниер, генерален секретар на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ).Соговорниците дадоа позитивна оценка за соработката […]

Вести

Оливер Спасовски се заплетка самиот на пратеничките прашања

Бегајќи од одговори, новиот технички министер за внатрешни работи Оливер Спасовски се заплетка самиот на пратеничките прашања кои денеска се поставуваат во Собранието. Спасовски сега вели дека не биле 30.000 […]

Вести

Исто како што некогаш Шекеринска ветуваше, така сега Заев ќе ја внесел Македонија во Европа

Опозицискиот лидер Зоран Заев на крајот од денешната прес-конференција изјави дека новата економска програма на СДСМ ќе значела програма за Европска Македонија, алудирајќи на тоа дека ќе ја внесел Македонија […]

Вести

Преку мерката за вработување на млади до 29 години постигнати 10750 работни места

Министерот за труд и социјална политика, Диме Спасов, градоначалникот Илчо Захариев и пратеникот Трајчо Димков, денес ја посетија приватната компанија Кит-Го од Штип која е успешен пример во искористување на […]

Вести

Бегајќи од одговори Спасовски се заплетка самиот на пратеничките прашања

Бегајќи од одговори, новиот технички министер за внатрешни работи Оливер Спасовски се заплетка самиот на пратеничките прашања кои денеска се поставуваат во Собранието. Спасовски сега вели дека не биле 30.000 […]

Вести

СДСМ во Владата – исплатата на пензиите неизвесна, пензионерите револтирани

После девет години за првпат неизвесна исплатата на пензиите. Дополнителниот заменик министер за финансии Кире Наумов најави вето на редовната аукција на државни записи предвидена со Буџетот за 2015 година, […]

Вести

Демант на информацијата за фатено возило со оружје во Сити Мол!

Демант на информацијата за фатено возило со оружје во Сити Мол!Во текот на вчерашниот ден се појавија информации за спречена терористичка акција во Скопје Сити Мол, притоа истите беа објавени […]

Локална самоуправа

Активности на општина Центар на Водно

Жителите на населбата „Мало Курило“ на Водно, се жалеа на шутот, ѓубрето и наносите во каналот, на дефектот на електричната мрежа и на проблемот со паркирањето, по отворањето на угостителски […]

Локална самоуправа

На 2 декември ќе се реализира акцијата за пошумување „Ден на дрвото“ во Кочани

Во среда, на 2 декември, во Кочани ќе се спроведе 16 акција „Ден на дрвото – засади ја својата иднина“.На локацијата над Фабриката за вода, на површина од 3-4 хектари […]