Македонија

Црна хроника

ФОТО: Пресека блокирана поради излизган автобус!

Снежните врнежи предизвикаа проблеми на некои од патните правци во Македонија.Сообраќајот на планинскиот премин Пресека вечерва беше во прекин во двата правци поради излизгување на автобус на коловозот. Фото: РепубликаСообраќајот […]

Вести

Трајановски: ВМРО-ДПМНЕ ја креира својата предизборна програма слушајќи ги идеите на граѓаните

Градоначалникот на град Скопје, Коце Tрајановски, присуствуваше и се обрати на денешната трибина на ВМРО-ДПМНЕ во општина Гази Баба.Тој констатираше дека ВМРО-ДПМНЕ ја продолжува праксата да ја креира својата предизборна […]

Вести

Пешевски: СДСМ уште долго време ќе остане во опозиција поради однесувањето на Заев

ВМРО-ДПМНЕ својата програма ја темели на проектите и идеите на македонските граѓани, рече вицепремиерот Владимир Пешевски на денешната партиска трибина во општина Гази Баба.Тој потенцира дека владејачката партија не ветува […]

Политички партии

Трибини на ВМРО-ДПМНЕ во Ѓорче Петров и Гази Баба

Во организација на ВМРО-ДПМНЕ ќе се одржат две трибини како дел од кампањата „На Македонија ѝ треба твојата идеја“.Првата трибина ќе се одржи во 18:00 часот во хотел Континентал во […]

Вести

Дежурните екипи на „Македонија пат“ ја одржуваат проодноста на сите патни правци

Дежурните екипи на „Македонија пат“ се постојано на терен и ги одржуваат сите патни правци проодни. Од „Македонија пат“ со препорака до сите учесници во сообраќајот, внимателно да управуваат со […]

Локална самоуправа

„Феникс од пепелта. Уништувањето и обновата на Варшава 1939-1955“

Во Музејот на град Скопје, вечеравечер /15.01.2016 година (петок)/ градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, амбасадорот на Република Полска во Република Македонија, Јацек Мултановски, заменик-директорот на Бирото за култура на Град Варшава, Магожата […]

Вести

Тричковски признава: СДСМ може да победи само на наместени избори!

Опозиционерот Бранко Тричковски на јавноста и е познат по дрските навреди и пцовки упатени кон македонскиот народ.Тој е силен поддржувач на СДСМ и гласноговорник на политиките од Бихаќка, а во […]

Вести

Вистински раскол на Бихаќка: „Заев ни ја однесе партијата во изолација“

Вистински раскол на Бихаќка по вчерашното фијаско на Зоран Заев во преговорите за целосна реализација на Договорот од Пржино.Партиски извори потврдуваат дека дел од раководството, но и истакнати функционери на […]

Вести

Хан на Твитер: Ќе обезбедиме слободни и фер избори!

Јоханес Хан се огласи на Твитер и испрати порака до граѓаните.-Ги уверувам граѓаните, без разлика која ќе биде конечната одлука на политичките партии, дека ќе им обезбедиме целосна поддршка за […]

Вести

Фото: Граѓаните до Заев: Доста ти бевме заложници, избори да има на 24-ти април

Изборите да се одржат на 24-ти април, без одложување и државата да биде ослободена од кризата која ја наметна СДСМ, бараат граѓаните.Граѓаните не го кријат својот револт од однесувањето на […]

Вести

Нови 5 домашни и еден странски инвеститор во зоната Ќојлија

Пет домашни и една странска компанија се новите инвеститори во општина Петровец, кои ќе градат капацитети во индустриската зона Ржаничино.Парцелите  на последното јавно наддавање на Општината Петровец ги купија Фалкон […]