Македонија

Вести

Еве колкава треба да ви биде минималната плата за да земете субвенциониран кредит за куќа

Новиот проект на Владата Купи Куќа за млади е предизвика огромен интерес меѓу граѓаните помлади од 35 години кои имаат намера да купат куќа. Ние направивме пресметка, колку би добиле […]

Вести

ВМРО- ДПМНЕ: Срамно е однесувањето на СДСМ

Поради што и да е нервозата во СДСМ денеска, ваквото недолично однесување е срамно.Ваквата реторика во соопштенијата не доликува ниту на порталите мегафони на СДСМ чии уредници ликуваат над смртта на политичките неистомисленици. […]

Вести

Откриена е тајната работилница за фалсификување лични карти

Основното јавно обвинителство Скопје постапувајќи во предметот за фалсификуваните лични карти, кои беа предадени од страна на новинарот на Фокус, Љубиша Арсиќ на Министерот за внатрешни работи, презеде низа мерки […]

Вести

Спасов до Ременски: Не ја кочи изградбата на градинките

Социјалдемократскиот сојуз преку своите технички министри и дополнителни заменици министри ја опструира работата на министерствата, со методи на страв ги заплашуваат вработените, и ги кочат проектите кои се во интерес […]

Политички партии

Подобрување на бизнис климата преку усвоените измени на законот за Царинска тарифа

Со цел подобрување на бизнис климата во Државата, Собранието на РМ на седницата одржана на 2 ноември 2015 година го донесе Законот за изменување на законот за Царинската тарифа.Согласно овие […]

Вести

Еве колку ќе платите вие, а колку Владата доколку земете кредит за нова куќа

Новиот проект на Владата „Купи куќа за млади“ предизвика огромен интерес меѓу граѓаните помлади од 35 години кои имаат намера да купат куќа.Колку би добиле како субвенција од Владата доколку […]

Вести

Лице, дел од структурите на СДСМ, приведено за аферата „фалсификувани лични карти“

Полицијата го откри погонот за фалсификуваните лични карти. Eдно лице дел од структурите на СДСМ е приведено под сомнение дека стои зад аферата со фалсификувани лични карти, која неодамна ја […]

Црна хроника

МАЛЕР: Тинејџер украл Ауди и тргнал кон Охрид, но по пат…

СВР-Скопје поднесе кривична пријава против М.Д.(18) од Скопје осомничен за кривично дело „одземање моторно возило“ за што на претходна постапка судија му одредил мерка притвор во траење од осум дена.Како […]

Вести

Цените на билетите во ЈСП се намалуваат со воведување на електронските картички

Цените на билетите за јавниот превоз во Скопје ќе се намали со воведувањето на електронските картички.Намалувањето на цените се случува во речиси сите видови на возења, а покачување на цената […]

Вести

Заев одбива да ги достави материјалите, Јанева параван за оправдувањата на СДСМ

Со одбивањето на предавање на материјалите СДСМ и Зоран Заев очигледно е дека ги кршат законите. СДСМ не го почитува ниту договорот од Пржино, ниту Законот за Специјалното јавно обвинителство.Рокот […]