Македонија

Вести

Горазд Росоклија е новиот претседател на Одборот за акредитација и евалуација на високото образование

Новиот состав на Одборот за акредитација и евалуација на високото образование, кој е надлежен за обезбедување и оценување на квалитетот на високото образование во Република Македонија, денеска одржа конститутивна седница.Согласно […]

Вести

Го празнуваме Свети Никола: Заштитник на децата, морепловците, сиромашните…

Православните христијани во Македонија го празнуваат Свети Никола Чудотворец, светецот заштитник на децата, морепловците, девојките, сиромашните, учениците, пекарите, аптекарите, трговците, патниците…Свети Никола е еден од најпочитуваните светци, a го слават […]

Вести

Дали запленетите 152.395 евра се пратени од Прешево за кампањата на СДСМ?

На 16 декември, околу 20:00 часот на граничниот премин Табановце на излез од Република Македонија беше запрено патничко моторно возило марка MERCEDES E220 со српски регистарски ознаки управувано од српски […]

Црна хроника

Македонската царина заплени 152.395 евра!

Македонските цариници во соработка со Министерството за внатрешни работи, при контрола на патничко моторно возило со српски регистарски ознаки во специјално направен бункер пронајдоа 152.395 евра.Како што информира денеска Царинската […]

Вести

Тодоров: ВМРО-ДПМНЕ секогаш е меѓу народот!

ВМРО-ДПМНЕ предводено од премиерот Никола Груевски воведе еден нов концепт на македонската политичка сцена а тоа е преставување пред македонските граѓани со програма, програма од граѓаните за граѓаните, подвлече денеска […]

Вести

Зоран Поповски: Отворањето на нови пазари ќе овозможи стопанството да се развива

Отворањето на сите стратешки пазари како рускиот, кинескиот, американскиот пазар за пристап на нашите традиционално познати прехранбени производи, се едни од нашите цели, истакна директорот на Агенцијата за храна и […]

Вести

Диме Спасов: Ременски крајно ја девалвира функцијата

Техничкиот министер за труд и социјална политика Фросина Ташевска Ременски, крајно ја девалвира функцијата и ја користи за оркестрирани напади диригирани од нејзината политичка партија, се вели во реакцијата од […]

Вести

„Купи куќа за млади“: Сите информации и како може да се аплицира!

Преку проектот „Купи куќа за млади“, младите до 35 години можат да добијат до 33.000 евра субвенции – неповратни средства од Владата за купување, изградба или надградба на куќа. Примањата […]

Вести

ВИДЕО: Граѓаните го осудија говорот на омраза на Шилегов

Граѓаните со најостри осуди за постапката на пратеникот Петре Шилегов кој во собранието ја навредуваше пратеничката на СПМ, Владанка Авировиќ. Велат дека начинот на дебата на Шилегов е нецивилизиран.Постарите граѓани […]

Локална самоуправа

Хуманитарен базар во општина Кисела Вода за лекување на болно детенце

Општина Кисела Вода, преку Одделението за предучилишно воспитување, заедно со двете јавни детски градинки од истата општина, ЈДГ„Весели Цветови“ и ЈДГ„ 8 март“, во текот на изминатите два месеци организираше […]

Локална самоуправа

Света Божествена литургија и литија по повод Св. Нектариј Битолски

После синоќешната духовна академија, денес во Храмот Свети Великомаченик Димитриј се одржа Света Божествена литургија и литија низ битолските улици.Веднаш потоа, Митрополитот преспанско-пелагониски г. Петар го посети градоначалникот Талески, а […]