Македонија

Вести

Раководителот на КЕЦ Куманово е приведен поради примање мито!

По претходно добиени оперативни сознанија и преземени оперативно тактички мерки, во текот на вчерашниот ден полициски службеници од СВР Куманово го лишија од слобода М.Ј. (55) од Скопје, вработен како […]

Вести

Реконструирано училиште во Мислешево

Заменик министерот за образование и наука Спиро Ристовски, денеска го посети подрачното основно училиште „Јонче Кржески“ во струшкото село Мислешево, каде со средства од ресорното Министерство беше сменет кровот.Во следниот […]

Вести

УМС на ВМРО-ДПМНЕ: Намалувањето на невработеноста е резултат на сите мерки кои ги спроведува Владата

Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ синоќа организираше трибина во Куманово. Потпретседателот Димче Арсовски се осврна на напорите на Владата за намалување на невработеноста која годинава достигна рекордно ниско ниво.-Би […]

Црна хроника

Пожар во станбена зграда во Македонска Каменица

Гореше станбена зграда во Македонска Каменица и по неколку часа драматична состојба пожарот беше локализиран.Пожарот избувнал вчера попладне околу 14 часот во еден од становите на 4 кат од зградата, […]

Локална самоуправа

Почнува проширувањето и реконструкцијата на третиот дел од „Борис Трајковски“

Почнуваат градежните работи на третата фаза од проектот за реконструкција и проширување на улицата „Борис Трајковски”. Проектот е во вредност од 4,2 милиони евра што Градот Скопје ги обезбеди од […]

Вести

Познат јапонски бренд во хотелиерството најави инвестиција во Скопје

Македонската Амбасада во Токио денеска организираше бизнис форум на кој јапонските бизнисмени се запознаа со можностите за инвестирање во Македонија. Поволностите за инвестирање ги претставија министерот за привлекување странски инвестиции […]

Вести

УМС со трибина во Куманово: Младите ќе го дадат својот глас за ВМРО-ДПМНЕ

Водејќи се од примерот на својата матична партија ВМРО-ДПМНЕ, УМС започна со трибини низ повеќе места во Македонија.Една ваква трибина се одржа во Куманово каде беа собрани идеи, односно младите […]

Вести

Големо незадоволство меѓу членовите на Централниот одбор на СДСМ

Големо незадоволство меѓу членовите на Централниот одбор (ЦО) на СДСМ во пресрет на најавениот програмски конгрес на 13ти декември во недела.Според информациите добиени од висок партиски функционер, членовите на ЦО […]

Вести

Дачиќ: Македонија ја призна независноста на Косово, а сега и пречи некаков натпис

Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ изјави дека таблата на автопатот од „Коридорот 10“ со ознаката „ПЈРМ“ ќе остане и дека „не гледа причини за забелешки од Скопје“, објави […]

Вести

Барање до Ременски да се зачува достоинството и здравјето на мигрантите додека се во Македонија

Јанковиќ бара да се зачува достоинството и здравјето на мигрантите, додека се на наша територија.- Јас како долгогодишен борец за човекови права, заштитник за ментално и физичко здравје на луѓето, […]