Македонија

Вести Македонија

Времето претежно сончево со засилен северен ветер

Во земјава денес времето ќе биде претежно сончево и ветровито со засилен северен ветер, кој на места ќе достигнува брзина и над 70 км/час. Утринската температура ќе се движи помеѓу […]

Вести

ВОЗАЧИ ВНИМАВАЈТЕ ДЕНЕС- МВР и Црвен крст на терен, ќе се проверува познавањето на возачите за прва помош при сообраќајќи

По повод Светскиот ден на првата помош, 14 септември, Црвен крст на Град Скопје во соработка со МВР – СВР Скопје денеска ќе прави проверка на знаењето за прва помош […]

Црна хроника

Во тепачка во скопски Сарај повредени три лица, едно во критична состојба

Денес во автобус во скопски Сарај се случила жестока физичка пресметка меѓу две групи. Според неофицијалните информации до кои дојде КУРИР, повредени се три лица кои со убодни рани итно биле […]

Македонија

Милошоски: На лидерската средба Заев најави дека Јанева излегува од Шутка за десетина дена

Заев најави дека за десетина дена Јанева од Шутка ќе се префрли во куќен притвор. Како може премиерот да ги знае одлуките на Судот пред да бидат донесени? – праша […]

Македонија

Чешкиот парламент гласаше “ЗА“ прием на Македонија во НАТО

Парламентот на Република Чешка денеска го ратификуваше Протоколот за членство на Македонија во НАТО. На седницата присуствуваше и претседателот на македонската Влада, Зоран Заев. Земјите-членки на НАТО на 6 февруари […]

Македонија

Приведени арачиновец и мигранти од Бангладеш

Вчера во 08:05 часот на местото викано “Костурник“, во атарот на селото Речица, полициски службеници го привеле И.А.(21) од с.Арачиново. При контрола на патничко моторно возило “Рено Еспејс“ со струмички […]

Македонија

Боки 13 повторно однесен во Клиничкиот центар “Мајка Тереза“, па вратен во затвор

Првоосомничениот во случајот “Рекет“, Бојан Јовановски познат како Боки 13 утринава повторно бил однесен во Клиничкиот центар “Мајка Тереза“, дознава “Курир“. Според нивните информации на Јовановски му биле извршени испитување […]

Македонија

Поголема група луѓе ги нападнала вработените во Градската болница во Скопје

Поголема група луѓе нападнале лекари, сестри и болничари во Градската болница “Климент Охридски“ во Скопје. Како што потврдиле за ТВ “Канал5“ во болницата бил донесен пациент со исекотина, а веднаш […]

Вести Македонија

Премиерот Заев денес во посета на Чешка

Премиерот Зоран Заев денеска е во еднодневна работна посета на Прага, Република Чешка каде ќе учествува на Самитот на премиерите на државите од Вишеградската група и премиерите на државите партнери […]

Вести Македонија

Денес сончево со умерена облачност и северен ветер

Во земјава времето денеска ќе биде сончево со умерена облачност. Попладне претежно во западните делови ќе има изолирана појава на пороен дожд и грмежи. Ќе дува умерен на места засилен северен […]

Вести

Искористете го убавото време- викендов сончево и топло

Уште утре ќе има појава на умерена облачност, а само на планинските места не се исклучува во попладневните часови можноста за сосема слаба и краткотрајна нестабилност. Мала до умерена облачност […]

Вести

Фармацевтите против издавање лекови на рецепт со лична карта: „Тоа ќе создаде хаос“

Фармацевтската комора на Македонија не ја поддржува одлуката на Фондот за здравство од 1 октомври, лекови издадени на рецепт, од аптека да се подигнуваат само лична карта или со пасош. […]