Македонија

Вести

Офарбана и општина Аеродром, после фарбањето на Култура

„Падна“ и втората институција. Непознати сторители ја офарбале и општина Аеродром. Претходно беше офарбана зградата на министерството за Култура…А да се потсетиме како изгледа и зградата на министерството за Култура. 

Црна хроника

Почина Душан Шуица, поранешен фудбалер на „Вардар“

По кусо боледување, вчера во 71-та година од животот почина Душан Шуица, поранешниот фудбалер на скопски “Вардар“. Шуица е родум од Липјан, Косово. Својата фудбалска кариера ја започна во родното […]

Вести

Осум нови авиолинии годинава за македонски граѓани

Осум нови дестинации преку авиокомпанијата „Визер“ ќе им бидат достапни на македонските граѓани од скопскиот и охридскиот аеродром. Четири нови линии ќе бидат воспоставени од скопскиот и четири од охридскиот […]

Македонија

Законот за јазици наредната недела ќе се објави во Службен весник

Заменик-премиерот за европски прашања Бујар Османи, екскузивно за телевизија “Алсат-м“ ја потврди информацијата дека една година по усвојувањето во Собранието, конечно се очекува Законот за употреба на јазиците да стапи на […]

Вести

Македонија вечерва се гуши: Најзагадено кај Ректорат и скопски Карпош

Загаденоста на воздухот во Македонија вечерва е на енормно високо ниво, додека власта предводена од СДСМ и Заев не ги интересира здравјето на граѓаните. Во моментов мерните станици кај Ректоратот […]

Македонија

Да се оправала држава со промена на име, сите би менувале име секој месец, напиша Тортевски

На својот Твитер профил адвокатот Александар Тортевски ја искоментира одлуката на македонскиот Парламент за промена на името во Репулика Северна Македонија. -Не е за славење за промената на името. Бевме […]

Македонија

Еве како ќе изгледаат личните карти за албанските граѓани!

На Фејсбук страната на Движењето Беса, постирана е „фотошоп” верзија на тоа како во иднина би изгледала лична карта на Албанците во „Северна Република Македонија“ со кусо објаснување какви придобивки […]

Вести Македонија

Забрана за движење на тешки товарни возила на патот Дебар-Струга

Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно влажни коловози, наместа со остатоци од кашест снег на коловозот. Од превентивни причини воведена е забрана за сообраќај за тешки товарни возила на […]

Вести

МЗ со препораки за заштита на здравјето на населението од студеното време

Со оглед на студеното време, ниските надворешни температури во тековниот период и снежните наноси на одделни места во Република Македонија, Министерство за здравство ја информира јавноста за мерките од Акцискиот […]

Вести

Бачев: Иванов да ги извести ООН дека договорот од Преспа е невалиден!

Вчера се случи едно од најголемите предавства во поновата македонска историја. Странскиот измеќар Зоран Заев и 81 пратеник извршија национално предавство врз македонскиот народ и македонската држава со изгласувањето на […]