Скопје

Скопје

9 деца заразени со салмонела, затворени кујните во четири основни училишта во Карпош

Кујните во три училишта, заедно со магацинскиот простор во ООУ „Димо Хаџи Димов“ во општина Карпош се затворени откако се потврдени случаи на девет деца заразени со салмонела, информираат од […]

Скопје

Петревски: СДС и ДПМНЕ се обидуваат да предизвикаат хаос во јавниот сообраќај во Скопје!

Владата и советниците во Советот на Градот Скопје од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, се обидуваат да предизвикаат хаос во јавниот сообраќај во Скопје, истакна денеска на прес-конференција директорот на ЈСП, Крсте […]

Скопје

Санирана штетата и отворен за сообраќај мостот “Беласица”

Мостот “Беласица” од денеска е отворен за сообраќај за лесни возила, информираат од Град Скопје. – Согласно експертскиот извештај за состојбата на мостот на бул.Беласица, утврдено е дека истиот нема […]

Скопје

Скопскиот пивски фестивал – Пиволенд започнува на 21 Септември

Дванаесетото издание на скопскиот пивски фестивал Пиволенд ќе се оддржи на 21-ви, 22-ри и 23-ти Септември на паркингот пред спортската сала Борис Трајковски. Најголемиот гурмански викенд со Пиво во Скопје […]

Скопје

„Продавам цвеќиња за да ги прехранам внучињата од мојот починат син“ – ајде сите да ѝ помогнеме на баба Ѓурѓа од Карпош

Ги наредила букетите со цвеќиња во гајби за продажба, седнала на едно мало пластично столче пред главниот влез во Тинекс во Лептокарија и цел ден го минува таму, чекајќи потенцијални […]

Скопје

Фрлале отпад на диво | Аеродром и Муцунски казнети со 88.000 евра од Инспекторатот за животна средина

Инспекторатот за животна средина изрече парична казна за општина Аеродром и градоначалникот Тимчо Муцунски во висина од 88.000 евра во денарска противвредност поради исфрлање на отпад на јавна површина со […]

Скопје

Витина: Славевски брутално го крши Деловникот за работа на Советот!

Вклучувањето на советници онлајн на седниците на Советот на Град Скопје е противделовнички и противстатутарно, истакна на денешната седница на Советот независната советничка Ирена Витина. -Согласно Деловникот за работа не […]

Вести Скопје

Јакимовски демантира градење на пет згради: Ме обвинуваат дека сакам да ги урнам фонтаната и зеленилото кои јас ги направив

Градоначалникот на општина Карпош, Стевче Јакимовски утрово во обраќање во живо до граѓаните ги презентираше новините и измените во новиот ДУП за ЈО3 блок 2 со што, како што вели, […]