Скопје

Скопје

Канта за отпадоци што зборува и опоменува ќе биде поставена во Скопје

Групата Урбани уметнички акции која делува во склоп на Центарот за современи уметности креираа интерактивна канта за смет која зборува со минувачите и ги опоменува да не фрлаат ѓубре наоколу. […]

Скопје

ТРОТИНЕТ ПЛОВИ ВО ВАРДАР – срамот на граѓаните од ден на ден се поголем, ќе сноси ли некој одговорност? Еве во која населба е фрлен во вода!

Срамот на граѓаните се поголем од ден на ден.Тротитетите кои беа поставени пред неколку дена на служење на граѓаните на Скопје очигледно наместо да бидат од функција, тие се од […]

Скопје

Дел от тротинетите искршени и онеспособени | Редица проблеми за возачите

Она што треба да го олесни движењето на скопјани, поради несовесноста на дел од граѓаните изминатата недела создава хаотична слика во главниот град. Новите градски тротинети, кои од неодамна се […]

Скопје

КСЗД: Студентите од приватните факултети можат да користат бесплатен јавен превоз

Студентите од приватните факултети треба да користат бесплатен јавен градски превоз, одлучи Комисијата за спречување и заштита од дискриминација по поднесените претставки на студентите од приватните факултети. Претседателката на студентско […]

Скопје

АРСОВСКА: ПАРТИИТЕ ГИ САБОТИРААТ ЈАВНИТЕ ПРЕТПРИЈАТИЈА

Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска во своето гостување во телевизија 24 открива дека неколку пати советниците во Град Скопје не гласале за годишната програма на Јавното претпријатие Комунална хигиена […]

Скопје

Град Скопје: ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ ја потврдија коалицијата во Советот на град Скопје

ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ денес уште еднаш ја потврдија нивната владејачка коалиција, која очигледно е актуелна и во Советот на град Скопје. Она што јавноста треба да го знае е дека […]