Вести

Вести

Груевски: Ново зголемување на социјалната парична помош

Премиерот Никола Груевски најави уште едно зголемување на социјалната парична помош.Со јулската исплата социјалната парична помош ќе биде исплатена со зголемување од 5%. -Изминативе години откако сме на власт социјалната […]

Вести

Откупени 8.000 тони тутун, просечнатa цeна 185 денари

За 18 дена, од почетокот на откупот до денеска, се преземени 8.000 тони тутун со просечна цена од 185 денари за килограм.Како што соопштија производителите на прес-конференција во Прилеп, откупот тече […]

Вести

Милески ги отфрли обвинувањата, најави тужба за дополнителниот заменик-министер Николовски

Претседателот на Сојузот на тутунските здруженија Данчо Милески ги отфрли како невистинити обвинувањата на дополнителниот заменик-министер за земјоделство Љупчо Николовски за наводна злоупотреба и проневерување пари од Платежната агенција.Милески побара дополнителниот заменик-министер […]

Вести

ИСТРАГАТА ОТКРИ: И 105-те лични карти биле направени во погонот за фалсификати

105 лични карти што „Фокус“ му ги предаде на министерот за внатрешни Оливер Спасовски, биле направени во погонот за фалсификати, објави телевизија АЛФА повикувајќи се на извори во истрагата.-Освен 105 […]

Вести

Кумашинот на Заев земал 610 хектари државно земјиште и 61 милион денари субвенции

Кумашинот на Зоран Заев земал под закуп 610 хектари државно земјоделско земјиште и 61 милион денари субвенции. А дополнителниот заменик министер од СДСМ, Љупчо Николовски обвинува за партиско делење на субвенции и […]

Вести

Димитар е погребан! На Србинот ќе му се суди за убиство на свиреп начин

Охриѓанецот Димитар Матилоски (26) вчера е погребан во Охрид. Тој е убиен од српски турист за време на новогодишната ноќ во градот. Социјалните мрежи вчера беа преплавени со коментари во […]

Вести

УЈП: Компаниите до крајот на месецов да достават годишни извештаи за персонален данок

Управата за јавни приходи ги повикува исплатувачите на персонален данок на доход да поднесат годишен извештај за 2015 година за извршена исплата на приходи на физички лица по основ на […]

Вести

Како ќе биде времето деновите кои следуваат?

Во наредните денови ќе преовладува променливо облачно време со повремени врнежи претежно од дожд, само на планините ќе бидат од снег.Врнежите ќе бидат со променлив интензитет, а пообилни се очекуваат […]

Вести

Димовски до Спасовски: Човекот кој го поставивте во Битола не можел да открие ниту кој му го запалил неговиот автомобил додека бил началник

Несправувањето со одредени задачи, односно пронаоѓање на крадци, според техничкиот министер за внатрешни работи Оливер Спасовски била главна причина за смена на раководителите на секторите.Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски на […]

Вести

Ќе се реши проблемот на околу 400 земјоделци за остварување на пензија

Законското решение беше предложено од владата во август минатата година, по што влезе во собраниска процедура и беше поддржано од пратениците.Околу четиристотини индивидуални земјоделци кои не можеле да остварат право […]

Вести

Македонците неработно празнуваат 16 денови во годината

Според националните календари и законски уредените денови за празнување, Македонија е меѓу земјите во Европа со најмногу празници во годината, заедно со Кипар и Словачка, пишува МИА.Со Законот за празници во […]

Вести

Специјална јавна обвинителка завршила во провалија со својот автомобил

Специјалната обвинителка и нејзиниот неколку години помлад совозач, за среќа минале без телесни повреди во сообраќајката. Значителни оштетувања имало на нејзиниот автомобил марка „рено каптур“ со скопски регистерски ознакиСпецијална јавна […]