Вести

Вести

Дваесет и осум инфицирани со ХИВ вирус во Македонија, најголем број се хомосексуалци

Дваесет и осум нови случаи со ХИВ инфекција се регистрирани годинава во Република Македонија, а едно лице со напредната ХИВ инфекција е починато. Најголем број од новозаболените се лица од […]

Вести

Трансформиран работниот однос на 222 вработени во градинките

Министерот за труд и социјална политика, Диме Спасов, заедно со градоначалникот на општина Делчево, Дарко Шехтански извршија увид во градежните активности на детската градинка „Весели цветови“,Делчево.Спасов изјави дека како никогаш […]

Вести

Бидејќи нема поддршка од народот, Заев сега сака да ги казни сите преку разни деструкции

Опозицискиот лидер Зоран Заев тргна директно против пензионерите, администрацијата социјалците и земјоделците. Откако македонскиот народ го прочита антидржавното однесување на првиот човек на СДСМ и е јасно дека не му […]

Вести

Заев грубо се меша во деловното работење на банките, а денес испрати и закани кон нив

Лидерот на СДСМ грубо се меша во деловното работење на банките, а денес испрати и закани кон нив.На тој начин Заев врши директен притисок до македонските банки, а ваквото однесување […]

Вести

Министерство за финансии: СДСМ да не се меша во деловната политика на банките

Со денешната аукција на државни записи не се задолжуваат граѓаните со „нови” 100 милиони евра. Ова тврдење на опозициската партија СДСМ е неточно и очигледно со интенција за политичко поентирање, реагираат од […]

Вести

МАН со осуда за изјава на Заев кој како свои политички непријатели ги легитимираше медиумите

Македонската асоцијација на новинари, МАН најостро ја осудува изјава на претседателот на СДСМ Зоран Заев кој како свои политички непријатели ги легитимираше медиумите.- Бараме од сите медиуми, посредникот Питер Ванхауте […]

Вести

Италијанската „Монтате“ влегува во Македонија

Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски, денескa, ќе оствари средба со претставници на италијанската компанија Монтанте.Средбата ќе се одржи во просториите на Владата, со почеток во 14:00 часот. […]

Вести

Медиумите реагираат: Предлогот на Ван Хауте не постои во ниту една европска земја

Неколку прифатливи елементи но и многу неприфатливи детали содржи новиот предлог за измена на Законот за медиумите на белгискиот посредник Питер Ван Хауте, сметаат најголемите телевизии во Македонија. Сител, Канал5, […]

Вести

Со предлогот за измени во Законот за медиуми СДСМ ќе се бори против најголемите политички непријатели?

Дали предлогот на СДСМ за измени во Законот за медиуми е всушност борба на партијата со своите најголеми политички непријатели медиумите?Ова прашање се погласно се поставува во новинарските кругови откако […]

Вести

Oткако „удри“ по медиумите, Заев се обиде да ја укине и слободата на деловно одлучување

Опозицискиот лидер Зоран Заев очигледно повеќе не знае со кого да води битка. Тој започна да врши притисок на сите страни, па откако “удри“ по медиумите, човекот кој претендира да […]

Вести

ПЕНЗИОНЕРИТЕ ЗАДОВОЛНИ: Ветото тргнато, пензиите ќе се исплатат во петок

Откако Државната изборна комисија одлучи да го тргне ветото од одржување на аукцијата за државни хартии од вредност, чие не одржување можеше да предизвика ликвидносен проблем и да дојде до […]

Вести

Сојузот на здруженија на пензионери го поздрави поништувањето на ветото од страна на ДИК

Сојузот на здруженија на пензионери на Македонија ја поздрави одлуката на Државната изборна комисија за тргање на ветото од страна на ДИК кое го стави дополнителниот заменик министер за финансии […]