Вести

Вести

Селмани за небулозната изјава на Заев: СДСМ да размисли кој им е лидер

По денешната скандалозна изјава на лидерот на СДСМ во која кажа дека медиумите се најголеми непријатели на опозицијата од ЗНМ со остра реакција.-Ова е несериозна изјава на лидерот на опозицијата. […]

Вести

Попоски: Македонија заслужи да влезе во НАТО

Министерот за надворешни работи на Македонија Никола Попоски, денеска во Брисел учествуваше на состанокот на земјите-членки на НАТО со партнерските земји во рамки на мисијата „Одлучна поддршка“ во Авганистан, јави […]

Вести

Николовски: Досегашните борци за слобода го покажаа своето тоталитаристичко лице

Досегашните борци за слобода го покажаа своето тоталитаристичко лице, истакна денес Александар Николовски од ВМРО-ДПМНЕ.Текст од прес-конференцијата на Александар Николовски: ВМРО ДПМНЕ најостро го осудува денешниот срамен обид на Заев […]

Вести

Никој не се исплаши од денешните закани кои кон банките беа изречени од Заев

Никој не се исплаши од денешните закани кои кон банките беа изречени од Зоран Заев, како и од неговиот обид да се вмеша во деловната политика која ја водат.На аукцијата […]

Вести

Италијанската компанија Монтанте ќе почне да гради фабрика во Бунарџик

Италијанската компанија Монтанте која произведува механички делови влегува во Македонија. Во првата фаза, ќе инвестира 10 милиони евра и ќе вработи 100 лица.По средбата со премиерот Никола Груевски, денеска беше […]

Вести

Ванхојте со ПОТЦЕНУВАЧКИ ТОН: Македонскиот менталитет не е на ниво на европскиот!

Дневниот весник „Дневник“ објавува дека олеснувачот Ванхојте отворено коментирал дека македонскиот менталитет не бил на нивото на европскиот искажувајќи на овој начин навреда кон сите Македонци и ставајќи ги во […]

Вести

Иванов на средба со генералниот секретар на ОБСЕ, Ламберто Заниер

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска го прими генералниот секретар на ОБСЕ, Ламберто Заниер.На средбата Иванов, како што соопшти неговиот Кабинет, посочил дека Република Македонија ја цени соработката и […]

Вести

ТЕНЗИИ НА ГРАНИЦА: Мигранти се закануваат дека ќе ја прескокнат оградата, распоредени специјалци, војската опремена со водени топови

Околу 200 економски мигранти се закануваат дека ќе ја прескокнат оградата и на сила ќе влезат на македонска територија. На границата и понатаму има голем број специјалци, додека војската е […]

Вести

Дваесет и осум инфицирани со ХИВ вирус во Македонија, најголем број се хомосексуалци

Дваесет и осум нови случаи со ХИВ инфекција се регистрирани годинава во Република Македонија, а едно лице со напредната ХИВ инфекција е починато. Најголем број од новозаболените се лица од […]

Вести

Трансформиран работниот однос на 222 вработени во градинките

Министерот за труд и социјална политика, Диме Спасов, заедно со градоначалникот на општина Делчево, Дарко Шехтански извршија увид во градежните активности на детската градинка „Весели цветови“,Делчево.Спасов изјави дека како никогаш […]

Вести

Бидејќи нема поддршка од народот, Заев сега сака да ги казни сите преку разни деструкции

Опозицискиот лидер Зоран Заев тргна директно против пензионерите, администрацијата социјалците и земјоделците. Откако македонскиот народ го прочита антидржавното однесување на првиот човек на СДСМ и е јасно дека не му […]

Вести

Заев грубо се меша во деловното работење на банките, а денес испрати и закани кон нив

Лидерот на СДСМ грубо се меша во деловното работење на банките, а денес испрати и закани кон нив.На тој начин Заев врши директен притисок до македонските банки, а ваквото однесување […]