Вести

Вести

Емил Димитрев ги слушна сугестиите на медиумските и новинарските здруженија

Постојниот закон за медиуми кој е работен со помош на Европската унија е добар, а доколку се одлучи да има нов закон тогаш предлагаме усвојување на кој било закон од […]

Вести

Се подобрува стандардот во руралните средини со помош на државата

Подобрување на стандардот на живеење во рурално место е целта на финансиската поддршка која Владата ја дава преку МЗШВ.На денешниот состанок со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, заменик министерот на […]

Вести

СДСМ свесно ја одложуваше поддршката на методологијата за избирачкиот список

СДСМ свесно го одолговлекуваше давањето на поддршката на методологијата за прочистување на списоците со цел да го намали перидот во којшто ќе се врши проверката  и прочистувањето на избирачките списоците, […]

Вести

Утре објава на огласот за владината мерка со која им се помага на младите земјоделци

Огласот за владината мерка со која им се помага на младите земјоделци со 10.000 евра неповратни средства ќе биде објавен утре и истиот ќе трае еден месец.Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола […]

Вести

Оваа година двојно повеќе средства за поддршка на иновациите

Годинава за Фондот за иновации и технолошки развој се предвидени два милиони и 650 илјади евра, кои ќе бидат распределени во два огласи. Првиот ќе биде објавен во мај или јуни, а […]

Вести

Груевски: Годинава за рурален развој ќе инвестираме над 33 милиони евра

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, денеска присуствуваше на работен состанок на тема: Разгледување на мерките и инструментите од програмата за рурален развој.Тој со претставници на Владата, градоначалници и директори од […]

Вести

Заев: Ја прифативме методологијата за Избирачкиот список

Лидерот на СДСМ Зоран Заев потврди дека ја прифатиле методологијата за прочистување на Избирачкиот список што ја предложи Државната изборна комисија, пренесе МИА.– Ја прифативме методологија за прочистување на Избирачкиот список […]

Вести

МАН: Доколку се менува законот потребно е европско решение, а не да се нудат хибридни решенија

Имаме солиден Закон за медиуми и Закон за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги. Доколку се одлучи да се оди на решение за промена на законот за медиуми, треба да биде […]

Вести

Фросина Ременски ќе одговара за лажно пријавување

Техничката министерка за труд и социјална политика,  Фросина Ташевска Ременски  свесна дека и минува времето како технички министер и за целосниот хаос кој ќе го остави позади себе се обидува да […]

Вести

И покрај тоа што немала увид во предметот, Јанева процени дека треба да го ослободи Верушевски

Како специјалната јавна обвинителка Катица Јанева процени дека првоосомничениот во случајот „Пуч“ Зоран Верушевски не треба да биде повеќе во притвор ако немала увид во овој предмет?Ова е прашањето кое […]

Вести

Попоски: Македонија е спремна да прими помош од Бугарија за мигрантите

Македонија е подготвена да прими помош од Бугарија во однос на обезбедувањето и контролата на нејзината јужна граница поради приливот на бегалци, изјави шефот на македонската дипломатија Никола Попоски, пренесува […]

Вести

На клиниката за нефрологија промовиран нов современ ехо апарат

Нов современ ехо апарат со многу голема прецизност во дијагностицирањето е промовиран денеска на Клиниката за нефрологија. Апаратот овозможува напредно ниво на дијагностички и интервентни процедури, како што се различни типови […]