Вести

Вести

УЈП: Компаниите до крајот на месецов да достават годишни извештаи за персонален данок

Управата за јавни приходи ги повикува исплатувачите на персонален данок на доход да поднесат годишен извештај за 2015 година за извршена исплата на приходи на физички лица по основ на […]

Вести

Како ќе биде времето деновите кои следуваат?

Во наредните денови ќе преовладува променливо облачно време со повремени врнежи претежно од дожд, само на планините ќе бидат од снег.Врнежите ќе бидат со променлив интензитет, а пообилни се очекуваат […]

Вести

Димовски до Спасовски: Човекот кој го поставивте во Битола не можел да открие ниту кој му го запалил неговиот автомобил додека бил началник

Несправувањето со одредени задачи, односно пронаоѓање на крадци, според техничкиот министер за внатрешни работи Оливер Спасовски била главна причина за смена на раководителите на секторите.Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски на […]

Вести

Ќе се реши проблемот на околу 400 земјоделци за остварување на пензија

Законското решение беше предложено од владата во август минатата година, по што влезе во собраниска процедура и беше поддржано од пратениците.Околу четиристотини индивидуални земјоделци кои не можеле да остварат право […]

Вести

Македонците неработно празнуваат 16 денови во годината

Според националните календари и законски уредените денови за празнување, Македонија е меѓу земјите во Европа со најмногу празници во годината, заедно со Кипар и Словачка, пишува МИА.Со Законот за празници во […]

Вести

Специјална јавна обвинителка завршила во провалија со својот автомобил

Специјалната обвинителка и нејзиниот неколку години помлад совозач, за среќа минале без телесни повреди во сообраќајката. Значителни оштетувања имало на нејзиниот автомобил марка „рено каптур“ со скопски регистерски ознакиСпецијална јавна […]

Вести

Денеска е Св. великомаченица Анастасија

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 22 декември. Денеска е Св. великомаченица Анастасија.Зборот маченик е превод на грчкиот мартис, што значи сведок. Значи, мачениците се сведоци, кои со […]

Вести

Укината забраната за тешки товарни возила на Стража, Маврово и Пресека

Сообраќајот на сите државни патишта се одвива без забрани и застои, по влажни коловози.Од 07:30 часот се укинуваат забраните за тешки товарно возила Стража, крак  – Маврово и Пресека. Намалена […]

Вести

Семејството Груевски ужива на снегот

Првиот снег кој падна зимава за прошетка го искористи и премиерот Никола Груевски со сопругата Боркица и ќеркичките.Неделното попладне семејството Груевски го помина во прошетка на градскиот плоштад, каде најмногу […]

Вести

Први повреди на првиот снег

На првиот снег и први паѓања по скопските улици. Попладне екипи на Брза Помош интервенирале кај неколку случаи каде граѓаните за среќа поминале без скршеници. Имале и повик за сообраќајки […]