Вести

Вести

ЕУ да не дозволи бегалската криза да се решава парцијално

Земјите членки на ЕУ да не дозволат бегалската криза да се решава парцијално и на товар на одредени држави, порача претседателот на Собранието Трајко Вељаноски на денешната седница на Парламентарното […]

Вести

ФОТО: Изложба по повод „Одбележување на стогодишнината од распарчувањето на Македонија и од Првата светска војна“

Во состав на меѓународниот симпозиум  „100-годишнината од Првата светска војна, фронтот на Чанаккле и нивните глобални последници“

Вести

Груевски во Израел примен со висока почит и во стил на голем пријател

Пријателскиот пречек на премиерот Никола Груевски во Израел од израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху ги потврди одличните односи меѓу двете држави кои се карактеризираат со взаемно пријателство и меѓусебно разбирање, наспроти […]

Вести

Условите за водење бизнис во Македонија се поволни и можат да мотивираат многу израелски инвеститори

Условите за водење бизнис во Македонија се поволни и можат да мотивираат многу израелски инвеститори, смета бизнис заедницата во Израел пред која беа промовирани поволностите што им се нудат на […]

Вести

Св. маченик Јаков – бил исечен на парчиња поради љубовта кон Христа

Се роди во Елапа, Персија, од родители христијани. Му беше миленик на персискиот цар Издигерд и имаше високо место на дворот.Почестите што му ги даваше царот му го замрачија умот, […]

Вести

Старт на проект чија цел е намалување на емисиите на CO2 од автомобилите во Македонија

Во Скопје денеска ќе биде одбележан почеток на проектот чија цел е намалување на емисиите на CO2 од автомобилите во Македонија, пишува МИА.Проектот е насловен „Стабилизирање на емисиите на стакленички […]

Вести

Официјален Израел објави видео со македонскиот премиер Груевски

На официјалната Фејсбук страница на Израелскиот премиер е објавено видео од денешната средба помеѓу израелскиот и македонскиот премиер со следниот текст: „Премиерот Бенјамин Нетанјаху со македонскиот премиер Никола Груевски“.За време […]

Вести

Жерновски избега од прашањата и проблемите на центарци

Грдоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски бега од своите работни обврски. Тој иако е должен, нема да даде одговор на прашањата од интерес на граѓаните од чиј џеб зема плата.Имено, […]

Вести

Преку владините мерки, вработени вкупно 18.346 лица

Заменик министерот за труд и социјална политика Диме Спасов, заедно со претставници на Агенцијата за вработување и локалната самоуправа од Кавадарци, денеска ја посети кавадаречката компанија „Тд-Тд”, за која рече […]

Вести

Остра реакција на студентите од ФИНКИ и ФФК

Студентскиот парламент на Факултетот за информатички науки и компјутерско инженерство и Студентски парламент на Факултетот за физичко образование, спорт и здравје излегоа со остра реакција по денешната прес-конференција на таканаречениот […]