Вести

Вести

Француски ФАМЕС ќе гради музички продукциски центар во Македонија

Во најсовремен и модерен културен објект ќе функционира нова библиотека, театар и нов културен дом во општина Гази Баба.Градоначалникот на општина Гази Баба Тони Трајковски и Oде Насеу Маупас и Лорент […]

Вести

Невработеноста во Македонија падна на 25,5 отсто

Државниот завод за статистика денес објавува одлични вести.Во третиот квартал на годинава, невработеноста во Македонија падна на 25,5 отсто. Според податоците на ДЗС,  во III тримесечје од 2015 година, активното […]

Вести

Фото: Нов мебел и нови луѓе кај Спасовски

Продолжува трошењето на новиот технички министер за внатрешни работи Оливер Спасовски. Покрај набавката на нов мебел, Спасовски продолжува и со ангажманот на дебело платени советници, чии месечни примања како што […]

Вести

Илјадници сириски мигранти СМРЗНУВААТ секој ден поради неажурноста на Ременски

Министерката за труд и социјална политика, Фросина Ременски, еден месец ги нема подмирено обврските на Министерството за обезбедување електрична енергија за затоплување на објектите во транзитните центри на северната и на […]

Вести

Намалена видливост поради магла кај Попова Шапка!

Сообраќајот на државните патишта во Македонија се одвива без забрани, по суви коловози на пониските места и наместа влажни коловози на повисоките планински и осојничави места.Автомото сојузот на Македонија (АМСМ) […]

Вести

Меморандум за соработка во областа на енергетиката меѓу Македонија и Албанија

Меморандум за соработка во областа на енергетиката денеска во Струга ќе потпишат министерот за економија на Република Македонија, Беким Незири и министерот за енергетика и индустрија на Република Албанија, Дамиан Ѓикнури, пишува […]

Вести

Денес променливо облачно и ветровито време

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно со умерен северен ветер. Претпладне во западните делови се уште ќе има услови за провејување на снег. Попладне облачноста ќе се намалува.Утринската температура […]

Вести

Мисајловски: Се трудиме да ги реализираме сите проекти кои ги ветивме!

Денеска сме тука во Дебар да ги слушнеме вашите идеи, што сме направиле, што сме сработиле и што треба да направиме за да го подобриме животот во овој регион. Вечерва […]

Вести

Студентскиот пленум троши големи суми пари за бесмислени проекти

Во период на најава и реализација на мерки кои што директно ќе го подобрат студирањето на студентите, Студентскиот пленум троши огромна сума пари на тотално бесмислени настани.Студентскиот пленум кој на […]