Вести

Вести

О Нил: Македонија мора да биде признаена под вистинското име

Посетата на премиерот Никола Груевски на Израел е мошне важна за Македонија, особено во ова време. Оваа посета на македонскиот премиер на оваа силна држава во светот треба да биде […]

Вести

Заменикот министер за земјоделство Николовски повторно задоцни

Дополнителниот заменик министер за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски повторно во недостаток на идеи за подобрување на состојбите во земјоделсто со манипулации од земјоделството сака да направи дневно политички […]

Вести

Димовски: Тезата која што Заев се обиде да ја продаде вчера на медиумите е лажна

За актуелните политички теми, во емисијата круг на Радио Слободна Македонија зборуваше пратеникот на ВМРО ДПМНЕ Илија Димовски.Димовски вели дека СДСМ и Спасовски се обидуваат да ја манипулираат јавноста дека […]

Вести

Ова веќе не е политика, со антидржавното однесување опозицијата го проби дното

Претседателот на Владата на Република Македонија,  Никола Груевски, за случајот Фабрика за афери испрати писмено соопштение до јавноста.Истото ви го пренесуваме во целост: „Додека ние мислиме на отворање нови работни […]

Вести

Секогаш кога СДСМ е фатен на дело, започнува да бега и манипулира

СДСМ е фатен во криминал до гуша, велат од ВМРО-ДПМНЕ.Во продолжение следува интегрален текст од реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ. Секогаш кога СДСМ е фатен на дело, започнува да бега и манипулира. […]

Вести

Како се најдоа 70.000 разговори во Фабриката за афери?

Генералниот секретар на СДСМ и технички министер за внатрешни работи, Оливер Спасовски, бега од одговорите кои и ги должи на јавноста.Тој денес избегна да одговори на прашања за тоа како […]

Вести

Героски „удри“ по државноста на Македонија: „Ова ниту било, ниту ќе биде држава“

Идеологот на СДСМ и главна медиумска перјаница на опозицијата, Бранко Героски, многу пати досега со недолични зборови “удираше“ по македонскиот народ.Сега отиде чекор понатаму и си дозволи да удри по […]

Вести

Оливер Спасовски воопшто не знаел дека се апсат осомничените од „Фабриката за афери“

Техничкиот министер за внатрешни работи Оливер Спасовски воопшто не бил запознаен дека обвинителството спроведува акција за сузбивање на криминалните активности на лицата осомничени во „Фабриката за афери“, лица со кои […]

Вести

ОБВИНИТЕЛСТВО: За Чаушот нема притвор бидејќи е во затвор

Обвинителот Јован Цветановски на денешната прес конференција истакна дека Обвинителството спроведува мерки за обезбедување кон сите тројца осомничени во фабриката за афери.Цветановски потенцираше дека за провообвинетиот Захир Бекири – Чауш, нема […]

Вести

Обвинителството потврди: Десетици илјади прислушувани снимки во компјутерот на Бекири

Десетици илјади незаконски прислушувани разговори пронајдени во компјутерите на осомничените во „фабрика за афери“. Информацијата која вчера ја објавија медиумите денеска официјално беше потврдена и од Основното јавно обвинителство.Заменик Јавниот […]

Вести

Полицијата ги апсела, а тие зборувале со Заев и Спасовски на телефон?

Последните разговори на еден од осомничените во случајот „Фабрика за афери на СДСМ“, во моментите кога настапила полицијата бил токму со Зоран Заев и технички назначениот министер Оливер Спасовски, објави […]