Вести

Вести

Не е исполнет ни еден услов за слобода на Верушевски

Не е исполнет ниту еден од условите за Зоран Верушевски да биде ослободен од притвор.Експертите за Сител тврдат дека нема основ првоосомничениот во случајот „Пуч“ да биде пуштен дома. Тие […]

Вести

Груевски зборува за зголемување на плати и проекти, Заев за афери и подмитувања

На трибината на ВМРО-ДПМНЕ која денес се одржа во Виница пред граѓаните кои дојдоа да дадат свои идеи се обрати и пратеникот Влатко Ѓорчев.Пред граѓаните тој посочи дека доколку се […]

Вести

ВМРО-ДПМНЕ се занимава со фабрики кои вработуваат луѓе, СДСМ со фабрика за афери

ВМРО-ДПМНЕ на претстојните предвремени парламентарни избори ќе настапи со најобемната програма досега.На денешната трибина на владеjачката партија предводена од Никола Тодоров се собираа идеи од граѓаните на Виница кои ќе […]

Вести

Владата со низ заклучоци и препораки поради загаденоста на воздухот

Владата на Република Македонија денеска на вонредна седница расправаше во врска со зголеменото ниво на загаденост на воздухот, при што донесе повеќе заклучоци и препораки.Владата усвои заклучок со кој се […]

Вести

Војника: Сакаа Реисот и мене да не дискредитираат со лажни чекови од Фабриката за афери

Во неодамна откриената фабрика за афери најверојатно се правени и фалсификуваните чекови со кои преку македонски новинар во Белград сакале да ме обвинат мене и претседателот на Исламската верска заедница […]

Вести

Промовирани 12 нови дела од три капитални проекти

Нови дела од капиталните едиции „Антологија на светската поезија“, „Превод на антологија на македонската книжевност на шест странски јазици“ и „Македонски искушенија“ денеска беа промовирани во Националната и универзитетска библиотека […]

Вести

Премиерот најави изградба на 4 нови капитални објекти од областа на културата

Премиерот Никола Груевски денеска одговарајќи на новинарско прашање најави изградба на 4 нови капитални објекти во областа на културата.Готов е проектот за Драмски театар во Скопје, во текот на јануари […]

Вести

УМС на ВМРО-ДПМНЕ од Кичево со конструктивни предлози за новата програма

Во рамките на кампањата „На Македонија и треба твојата идеја“, Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ синоќа организираше трибина во Кичево.Беа презентирани проектите кои Владата на Република Македонија ги спроведе […]

Вести

Oд месец февруари ќе се зголемат платите на лекарите

Наредната година сите специјалисти во здравствените домови во Македонија ќе добијат зголемување на платите за околу 4.000 денари или 14,5 проценти, а лекари од општа пракса од Итната медицинска помош […]

Вести

Младината на ВМРО-ДПМНЕ на трибина во Струмица, се собираат идеи од младите

Младината на ВМРО-ДПМНЕ синоќа одржа трибина во Струмицa.Во салата на националната културна установа ги дадоа своите идеи за да бидат впишани во новата предизборна програма на ВМРО-ДПМНЕ за предвремените парламентарни […]

Вести

Два нови современи апарати во поликлиниката Бит пазар

Во Здравствениот дом Скопје – поликлиника Бит пазар во функција се ставени нови современи колор доплер ехо кардиограф и орл стол. Тие ќе дадат дополнителен придонес во напорите пациентите овде […]