Вести

Вести

Гоце Џуклески бара јавно извинување: Со факти и документи го разобличи Спасовски!

Откако беше прозван од техничкиот министер за внатрешни работи Оливер Спасовски на прес-конференција пред неколку дена, националниот кординатор Гоце Џуклески денеска испрати официјално писмо до Спасовски, во кое со факти, […]

Вести

ДОАЃА СУВ СТУД ЗАБОРАВЕТЕ НА СНЕГОТ: Еве какво време не очекува до крајот на месецот!

Снег оваа година, а најверојатно и оваа зима ќе може да видиме само на планините. Долгорочните прогнози велат дека по студениот период кој не очекува кон крајот на оваа и […]

Вести

Личните карти не се користени во изборни цели

Заменик Министерот за внатрешни работи, Митко Чавков, при денешното отворање на инфо-центарот за превенција во Штип, беше запрашан за случајот со личните карти кој се експонираше од одредени медиуми изминатата […]

Вести

Прегазен пешак се бори за живот!

Осумдесет годишниот М.А. од скопско Кондово вчера попладне бил прегазен од „Фолксваген Шаран“ управуван од 45 годишниот Ш.Ј. од скопско Букович.Несреќата, според информациите од полицијата, се случила во Кондово, а […]

Вести

Катастарот ќе издава имотен лист за една минута

Двојно се зголемени брзината и времето на одзив на системите на Катастарот со направената надградба на хардверската инфраструктура  и воспоставената т.н Клауд платформа  во оваа институција. Тоа, според раководството на […]

Вести

Со проектот 30/35 годинава на факултет се запишаа 256 лица, а за 6 години повеќе од 1.800

Веќе шеста година по ред Владата на Република Македонија и Министерството за образование и наука преку проектот 30/35 го доближуваат високото образование до македонските граѓани кои во минатото поради било […]

Вести

Студентите со повеќе пари в џеб: Ќе заштедат со новата владина мерка

Бесплатниот јавен превоз ќе го подигне животниот стандард на студентите, ќе им останат повеќе пари во џебот. Проектот што стартува од 1 јануари ќе донесе намалени трошоци за академските граѓани […]

Вести

Катастарот го надгради електронскиот систем со нови хардверски решенија

Во Агенцијата за катастар на недвижности денеска ќе биде пуштен во употреба надградениот електронски систем со нови хардверски решенија.Надградбата ќе овозможи на Катастарот да ги подобри своите капацитети за реализација […]

Вести

Ефтим Шаклев во името на сите сточари изрази големо задоволство од одлуката на Владата за легализација на фармите

Претседателот на Асоцијацијата на земјоделците, Ефтим Шаклев во името на сите сточари изрази големо задоволство од одлуката на Владата за легализација на фармите, притоа додавајќи дека ваквата одлука ќе придонесе […]

Вести

Костадиновски ќе посети откупни пунктови за тутун во Прилеп

Заменик-министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Ванчо Костадиновски денеска во Прилеп ќе посети неколку откупни пунктови на тутун на „Соко Таб“ и на Тутунскиот комбинат.Како што соопшти Министерството за земјоделство, […]

Вести

Истрагата покажа: Личните карти на „Фокус“ биле измислена манипулација – Никој никогаш и за ништо не ги употребил

Нови сознанија за случајот со т.н. фалсификувани лични карти излегуваат на површина. Како што објави телевизија „Сител“ во централниот дневник, добиени се нови податоци кои укажуваат дека т.н. афера околу […]

Вести

Одложување на почеток на симпозиум

Државниот архив на Република Македонија Ве известува дека симпозиумот „Стогодишнината од Првата светска војна, фронтот кај Чанаккале – нивните глобални последици“ наместо во 10:00 ќе се отвори во 13:00 часот поради лошите временски […]