Вести

Вести

Шаклев ги негира обвинувањата на дополнителниот заменик министер за земјоделство

Претседателот на Асоцијацијата на земјоделци Ефтим Шаклев ги негира вчерашните обвинувања на дополнителниот заменик-министер за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски за наводни делења субвенции по партиски клуч.Како што стои […]

Вести

Почна да работи, па повторно зариба фабриката за лаги на СДСМ

Миленко Неделковски никогаш не добил концесија ниту субвенции. Таков документ не постои. Техничкиот привремен заменик министер Љупчо Николовски се обидува фирмата Натурал Фуд од Градско, каде во моментов е сопственик […]

Вести

Ќе се избира нов член на ДИК

Собраниската Комисија за прашања на изборите и именувањата на денешната седница треба да усвои предлог-одлука за разрешување на Виолета Дума, член на Државната изборна комисија (ДИК).Дума ќе биде разрешена од […]

Вести

Законот за платите на судиите и јавните обвинители пред пратениците

Предлог-законите за изменување и дополнување на Законот за Академијата за судии и јавни обвинители, на Законот за платите на судиите и на Законот за платите на јавните обвинители, сите по скратена постапка, […]

Вести

Денес НАГЛА ПРОМЕНА на времето!

Среда ја носи долго очекуваната, а можеби во однос на прочистување на виздухот и долго посакуваната промена на времето, објави МЕТЕОПРО.Продорот на значително постудена водушна маса од север, проследена со […]

Вести

Дојдена е „жутата-минута“ на народот: Велиновска поддржува протест против Катица Јанева и Пржинскиот договор!

На прашање на порталот Нова зошто токму сега се организираат протести и дали ваквото мислење е во релација со владејачката партија, новинарката Мирка Велиновска вели дека „народот одлучува кога му […]

Вести

Љубисав Иванов: Бомбите на Заев го уриваа системот и државата

За прислушувањето, бомбите на опозицијата, политичката криза и начините за нејзино решавање, минатото и иднината, што не чека во 2016 година, Вечер разговараше со лидерот на социјалистите Љубисав Иванов Ѕинго, […]

Вести

МО: Предвидените промени се за поефикасно функционирање на институцијата

Во Министерството за одбрана досега функционираше Сектор за недвижности и услуги. Во периодот што следи во оваа област започнуваат неколку големи проекти, кои се токму во функција на унапредување на […]

Вести

Само СДСМ одбива да се расчисти скандалот со фалсификување на лични карти, ДУИ и ДПА прифатија

Координаторите на Пратеничките групи на ДУИ и ДПА, Талат Џафери и Имер Алиу ја дадоа поддршката и се потпишаа за формирање за новата Анкетна комисија во Собранието на Република Македонија […]

Вести

Сопругата на Верушевски откри се: Заев е нарачател на ослободувањето, Јанева извршител

Од првичните очигледни лаги дека не се познаваат, до длабока соработка за уценување и рушење на демократски избрана власт се флуктуацијата на ставовите на опозицискиот лидер Зоран Заев и неговиот […]

Вести

Нова инвестиција за изградба на станови во Гази Баба

Градоначалникот на општина Гази Баба Тони Трајковски денеска со претставници од компанијата „Бауер БГ“ потпиша Договор за отуѓување на градежно земјиште сопственост на Република Македонија, по пат на електронско јавно […]

Вести

Трендот на раст на индустријата ќе помогне да се реализира планираниот раст на економијата од 4 отсто во наредната година

Трендот на раст на индустријата во последните четири месеци е извонреден и двоцифрен и покажува дека имаме добар влез во следната година и ќе помогне не само да се оствари […]