Вести

Вести

ФОТО: Владини министри засадија дрвца во Прилеп

Владините министри се приклучија на денешната акција „Ден на дрвото – засади ја својата иднина“.Министрите за финансии, Зоран Ставрески, транспорт и врски Владо Мисајловски, за култура Елизабета Канческа-Милевска, замениците министри […]

Вести

Реакција на соопштението на СДСМ за квалитетот на воздухот

Недостатокот на воздух кај СДСМ е директно поврзан со ефектите на нивните фашистички предлози за Законот за медиуми.СДСМ не може да дише поради воздухот кој го загади нивната тоталитарна реторика. Затоа СДСМ […]

Вести

Заев неовластено ги поседува и затајува прислушуваните разговори

Фактот дека Зоран Заев до 30.11.2015 на полноќ не ги предаде прислушкуваните разговори до СЈО, и фактот дека обвинителката Катица Јанева не презема ништо да ги обезбеди материјалите, не отиде […]

Вести

Министерството за култура му додели национална пензија на лустрираниот Тоциновски

Васил Тоциновски, писател и преведувач, кој пред 2 години беше лустриран како соработник на тајните полициски служби, вчера доби национална пензија што ја доделува Министерството за култура. Ваквата пензија се доделува на […]

Вести

Најголем дел од аерозагадувањето е од грењето на дрва

Ситуацијата со загадувањето во Скопје и Тетово е резултат на комбинација на многу ефекти, а не само на индустријата. Најголем удел во загадувањето има загревањето со огревни дрва, бидејќи таму […]

Вести

Пешевски и Трајановски засадија дрва во Гази Баба!

Под мотото „Засади успех“ денеска по шеснаесетти пат Македонија ја спроведe акцијата „Ден на дрвото“.Акцијата ја подржаа и засадија дрвца во Паркот на природата „Гази Баба“ вицепремиерот Владимир Пешевски, градоначалникот […]

Вести

Решен станбениот проблем на 76 семејства во социјален ризик во Прилеп

Вкупно 76 семејства од социјално ранливите категории од Прилеп ќе го решат станбеното прашање со пуштањето во употреба на новиот објект, инвестиција вредна 1,7 милиони евра, средства на Владата што […]

Вести

Саем за вработување во Скопје-80 компании нудат работа

Саемите за вработување 2015, до сега посетија седум градови низ Македонија.Овој четврток на 3-ти декември, вториот караван ќе биде затворен со големиот Саем за вработување во Скопје, во нашата најголема […]

Вести

Повеќе од 80 компании ќе понудат работа на Саемот за вработување во Скопје

Саемите за вработување 2015, до сега посетија седум градови низ Македонија.Овој четврток на 3-ти декември, вториот караван ќе биде затворен со големиот Саем за вработување во Скопје, во нашата најголема […]

Вести

Дудинка: МВР и Проливер молчат за обидот за терористички напад кај Сити Мол!

Да се потсетиме, Миленко на Дудинка прв објави за скопското сребрено BMW со полн гепек пушки, пиштоли, муниција и експлозив овој викенд. Некои портали ја преземаа веста.Ама, karma is a […]