Вести

Вести

Новиот модерен воз на МЖ на пробно возење до Гевгелија

Новиот модерен воз денеска го направи второто пробно возење на релацијата Скопје- Гевгелија.На железничката станица беше пречекан од вработените во МЖ и заинтересирани граѓани на Гевгелија, информираат од општина Гевгелија. […]

Вести

?????? ??????? ?????? ?? ????????????? ???????? ?? ???, ?-? ?????? ??????

Меѓународниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Владимир Ѓорчев присуствуваше на 28-от Конгрес на ЦДУ, кој се одржуваше во Карлсруе, Германија.Ѓорчев беше дел од делегацијата на партиите членки на Европската Народна партија (ЕПП), […]

Вести

????????: ?? ????????? ?? ??????? ?????? ?? ???????? ?? ??????? ??? ???? ?? ????????? ?? ????????? ?????

Балканот како регион отсекогаш претставувал место низ кое транзитирале многу луѓе, како најкраток пат помеѓу Истокот и Западот. Во историјата скоро и да нема поголеми миграциски движења во овој дел […]

Вести

Милошоски: Посетата на Попоски на Атина преставува чекор напред во решавање на проблемот со името

Претстојната посета на министерот за надворешни работи Никола Попоски на Атина е многу важна, прва и историска откако Грција во 2004 година ги забрани и замрзна билатералните посети од двете страни, […]

Вести

Започна исплатата на тутунот

Три откупни компании ја почнаа исплатата на тутунот, информира Сојузот на тутунските здруженија на Македонија.– Почна исплатата на првите откупени количества минатата недела. Откупувачите се придржуваат на договореното да исплаќаат […]

Вести

Разумот надвладеа, пред Ректоратот на УКИМ е мирно и нема насобрани студенти

По вчерашните тензии предизвикани од Студентскиот пленум кои што го блокираа влезот на Ректоратот на УКИМ, денес е мирно и нема насобрани студенти.Утрово не се забележани блокади пред влезот на […]

Вести

Денеска е Св. пророк Авакум

Според  Јулијанскиот календар  денеска е 2 декември и се одбележува Св. пророк Авакум.Авакум е еден од старозаветните пророци. Живеел шест века пред Христа и го прорекол падот на Ерусалим, опустошувањето […]

Вести

Од денеска течат роковите за откуп на земјиштето под оранжерии

Од денеска стапува на сила Законот за изменување и дополнување на Законот за продажба на земјоделско земјиште во државна сопственост, со кој им се овозможува на сопствениците на оранжерии и други […]