Вести

Вести

Започна процедурата за избор на генерален секретар на ОН

Со објавување на заедничкото писмо на претседателот на Генералното собрание на Обединетите нации, Могенс Лукетофт и претседателот на Советот за безбедност, во овој случај претставуван од САД, и формално започна […]

Вести

Денеска ќе се одржи седница на која ќе биде утврден новиот состав на ДИК

Комисија за прашања на изборите и именувањата денеска ќе одржи седница на која ќе биде утврдена предлог-одлука за избор на претседател, потпретседател и членови на Државната изборна комисија (ДИК).Лидерите  на ВМРО-ДПМНЕ, […]

Вести

Измерени -8 степени: Еве кој беше најладниот град утрово!

Минус осум степени се измерени изутрина во седум часот во Берово, а минус пет во Скопје-Петровец и во Битола, информира Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР).Во Демир Капија, Дебар, Струмица, Маврово […]

Вести

Затворање на твининг-проектот „Поддршка на реформите во државната служба и јавната администрација“

Министерот за информатичко општество и администрација Марта Арсовска-Томовска денеска ќе се обрати на завршната конференција по повод затворањето на  твининг проектот „Поддршка на реформите во државната служба и јавната администрација“.Проектот […]

Вести

Какво ќе биде времето денес?!

Времето во Македонија ќе биде сончево и посвежо со мала, а попладне умерена облачност. Ќе дува слаб, повремено умерен северен ветер.Температурата ќе се движи од три до 10 степени. Во […]

Вести

Брима Галуп: Граѓаните сметаат дека ВМРО- ДПМНЕ има подобра програма од СДСМ

Според последното истражување на  јавното мислење, од страна на реномираната агенција „Брима галуп“, 56,5 отсто од испитаниците сметаат дека ВМРО-ДПМНЕ има пдообра програма од СДСМ. Овој параметар гарантира катастрофален пораз за […]

Вести

Какво време не очекува утре?

Времето утре во Македонија ќе биде сончево и посвежо со мала, а попладне умерена облачност. Ќе дува слаб, повремено умерен северен ветер.Температурата ќе се движи од три до 10 степени. […]

Вести

Заврши лидерската средба- Ова се новите членови на ДИК

Тукушто заврши лидесрката среда меѓу претседателите на најголемите поолитички партии во Македонија и претставниците на мегународниот фактор  и постигнат е конечен догоовр за комплентиот состав на државната изборна комисија. За измените […]

Вести

Започнуваат градежните работи за пробивање на „Партизанска“

Градежните работи на втората фаза од проектот за пробивање на булеварот „Партизански одреди”, ќе започнат утре.На почетокот на градежните работи ќе присуствува градоначалникот на Град Скопје Коце Трајановски.На почетокот на […]

Вести

Започна лидерската средба во клубот на пратеници

Во Клубот на пратениците во Скопје попладнево почна средбата на лидерите на четирите најголеми политички партии ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ и ДПА на која ќе се разговара за исполнување на договорот […]

Вести

Новиот модерен воз на МЖ на пробно возење до Гевгелија

Новиот модерен воз денеска го направи второто пробно возење на релацијата Скопје- Гевгелија.На железничката станица беше пречекан од вработените во МЖ и заинтересирани граѓани на Гевгелија, информираат од општина Гевгелија. […]

Вести

?????? ??????? ?????? ?? ????????????? ???????? ?? ???, ?-? ?????? ??????

Меѓународниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Владимир Ѓорчев присуствуваше на 28-от Конгрес на ЦДУ, кој се одржуваше во Карлсруе, Германија.Ѓорчев беше дел од делегацијата на партиите членки на Европската Народна партија (ЕПП), […]