Вести

Вести

Брима Галуп: Граѓаните сметаат дека ВМРО- ДПМНЕ има подобра програма од СДСМ

Според последното истражување на  јавното мислење, од страна на реномираната агенција „Брима галуп“, 56,5 отсто од испитаниците сметаат дека ВМРО-ДПМНЕ има пдообра програма од СДСМ. Овој параметар гарантира катастрофален пораз за […]

Вести

Какво време не очекува утре?

Времето утре во Македонија ќе биде сончево и посвежо со мала, а попладне умерена облачност. Ќе дува слаб, повремено умерен северен ветер.Температурата ќе се движи од три до 10 степени. […]

Вести

Заврши лидерската средба- Ова се новите членови на ДИК

Тукушто заврши лидесрката среда меѓу претседателите на најголемите поолитички партии во Македонија и претставниците на мегународниот фактор  и постигнат е конечен догоовр за комплентиот состав на државната изборна комисија. За измените […]

Вести

Започнуваат градежните работи за пробивање на „Партизанска“

Градежните работи на втората фаза од проектот за пробивање на булеварот „Партизански одреди”, ќе започнат утре.На почетокот на градежните работи ќе присуствува градоначалникот на Град Скопје Коце Трајановски.На почетокот на […]

Вести

Започна лидерската средба во клубот на пратеници

Во Клубот на пратениците во Скопје попладнево почна средбата на лидерите на четирите најголеми политички партии ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ и ДПА на која ќе се разговара за исполнување на договорот […]

Вести

Новиот модерен воз на МЖ на пробно возење до Гевгелија

Новиот модерен воз денеска го направи второто пробно возење на релацијата Скопје- Гевгелија.На железничката станица беше пречекан од вработените во МЖ и заинтересирани граѓани на Гевгелија, информираат од општина Гевгелија. […]

Вести

?????? ??????? ?????? ?? ????????????? ???????? ?? ???, ?-? ?????? ??????

Меѓународниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Владимир Ѓорчев присуствуваше на 28-от Конгрес на ЦДУ, кој се одржуваше во Карлсруе, Германија.Ѓорчев беше дел од делегацијата на партиите членки на Европската Народна партија (ЕПП), […]

Вести

????????: ?? ????????? ?? ??????? ?????? ?? ???????? ?? ??????? ??? ???? ?? ????????? ?? ????????? ?????

Балканот како регион отсекогаш претставувал место низ кое транзитирале многу луѓе, како најкраток пат помеѓу Истокот и Западот. Во историјата скоро и да нема поголеми миграциски движења во овој дел […]

Вести

Милошоски: Посетата на Попоски на Атина преставува чекор напред во решавање на проблемот со името

Претстојната посета на министерот за надворешни работи Никола Попоски на Атина е многу важна, прва и историска откако Грција во 2004 година ги забрани и замрзна билатералните посети од двете страни, […]

Вести

Започна исплатата на тутунот

Три откупни компании ја почнаа исплатата на тутунот, информира Сојузот на тутунските здруженија на Македонија.– Почна исплатата на првите откупени количества минатата недела. Откупувачите се придржуваат на договореното да исплаќаат […]

Вести

Разумот надвладеа, пред Ректоратот на УКИМ е мирно и нема насобрани студенти

По вчерашните тензии предизвикани од Студентскиот пленум кои што го блокираа влезот на Ректоратот на УКИМ, денес е мирно и нема насобрани студенти.Утрово не се забележани блокади пред влезот на […]